ANKARA HABERLERİ

Ekmek kapısı yaş dinlemiyor

Hürriyet Haber
30.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’de yaşlılar "yaş 70, iş bitmiş" deyimine meydan okurcasına bu yaşlarda çalışmak için iş arıyor. 65 ve daha büyük yaşlardaki yaklaşık 3 bin kişi, İŞKUR’a kayıtlı işsizler olarak kendilerine gelir sağlayacak iş bekliyor.

Hürriyet Haber

İŞKUR verileri, ilerleyen yaşta ve emeklilikte geçirilmesi beklenen dönemde de çalışma ihtiyacının ortadan kalkamadığını ortaya koydu. Haziran ayı verilerine göre, 65 ve üstü yaşlarda kuruma kayıtlı bin 746’sı erkek, bin 213’ü kadın toplam 2 bin 959 iş gücü bulunuyor. Bu kişilerin neredeyse tamamına yakını ise "kayıtlı işsiz" durumunda. 65 ve üstü yaşlardaki kayıtlı işsizlerin sayısı 2 bin 874’ü buluyor.

Kuruma kayıtlı iş gücü içerisinde 65 ve üstü yaşlardaki işsizlerin oranı yüzde 97’yi buluyor. Bu durum, kuruma kayıtlı 55-64 yaşındaki iş gücü ve işsizler için de farklılık göstermiyor. Söz konusu yaş grubunda İŞKUR’a kayıtlı 17 bin 126 iş gücü bulunuyor. Bu kişilerin de 16 bin 211’i kayıtlı işsizler arasında yer alıyor. 55-64 yaş arasında kuruma kayıtlı iş gücü içerisinde işsizlerin oranı yüzde 94’e ulaşıyor.

Gençlerle sınırlı değil

Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Baysülen, İŞKUR verilerinin, işsizlik sorununun yalnızca gençlerle sınırlı olmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

Yeni sosyal güvenlik yasasıyla emeklilik yaşının 65’e çıkarılmasına gösterilen tepkileri anımsatan Beysülen, "Ancak emekliler, yaşlılar öyle bir halde ki 65-70 yaşında bile ekmek kapısı aramak durumundalar. Bu yaşlara gelmiş insanların halen iş arıyor olması her şeyden önce ülkeyi yönetenleri rahatsız etmeli. Çünkü anayasasında ’sosyal devlet’ yazan bir ülkede 65 yaşına gelenlerin çalışmak zorunda kalmaması gerekir" diye konuştu.

Sonuçlar üzücü

Yaşamlarını idame ettirecek imkanlar yaratılmadığı için insanların yaşamın yorgunluğunu iyiden iyiye hissettirdiği, sağlık sorunlarıyla boğuştukları yaşlarda çalışmak durumunda kaldıklarını ifade eden Beysülen, "Emeklilik yaşının 65 çıkarıldığı bir ortamda, insanların bu yaşın üstünde çalışmak durumunda kalması üzücü" dedi.

65 yaş üzerindekilere "yaşlılık aylığı" bağlandığına dikkati çeken Beysülen, bu imkana rağmen aylık miktarının düşüklüğünün insanları ilerleyen yaşta bile çalışmaya ittiğini belirtti. Beysülen, "Sadaka düzeyindeki harçlıkla farklı bir şey yapılması da mümkün değil zaten" görüşünü dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ekmek kapısı yaş dinlemiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı