Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ekmek israfı

BAŞBAKANIMIZ ve başöğretmenimiz Recep Tayyip Erdoğan, ekmek israfı işine de el koymuş bulunuyor.

Ben kendimi bildim bileli, ekmek israfı meselesi gündemdedir. Demek ki bu ekmek israfının önüne geçilememiş. Başbakanımızın verdiği bilgilere göre yılda 5 milyar ekmek çöpe gidiyormuş. Somali’de insanlar açlıktan ölürken, bizim dudağımızdaki yağı ekmekle silip, sonra onu çöpe atmamız günahtır diyor. Yerden göğe kadar haklıdır. Yağlı ekmek ağza atılmalıdır. Bir de “ekmek bıçakla kesilmez” gibi bir gelenekten bahsetti. Doğrudur, bıçak yoksa ekmek kopartılır. Ama bıçak ortada dururken, büyüklerimizin niçin bıçakla kesmek yanlıştır dediğini anlamadım. Ekmeği bıçakla kesmek hem daha hijyeniktir, hem de düzgün dilimlenmiş ekmek daha az israf edilir.

ESMER EKMEK İSRAF EDİLMEZ Mİ?

Konu, ekmek israfı iken, Başbakanın tebliği bir anda “beyaz değil, kepekli undan yapılan ekmek yiyelim” önerisine dönüştü. Ekmeğin israf edilmesi ile rengi arasında ne gibi sebep-sonuç ilişkisi var diye düşündüm. Pek bulamadım. Olsa, olsa kepekli undan yapılan ekmek, beyaz ekmek yani francala kadar lezzetli olamayacağı için az yenir, böylece israf da azalır diye akıl yürütüldüğü sonucuna vardım.

SONUNDA KEPEĞİN KERRAKESİ ANLAŞILDI

Benim şöyle bir anlama ilkem var: “Bir ifade, ilk bakışta ne kadar anlamsız durursa dursun, onu söyleyenin mutlaka anlamı olan bir fikri vardır.  Beyaz ekmek aleyhine yürütülen kampanyanın “israfa engel olmak” teması üzerine kurulması bilimsel olarak yanlıştı. Ama bunu ortaya atanların bir amacı mutlaka vardı. Dün bu amacın ne olduğunu açıklandı. Eğer buğdayın kabuğu olan kepek, ekmeklik una katılırsa 1 milyon ton buğday tasarruf edilecekmiş. Yani, daha az un, daha çok kepek yersek, Türkiye’de ekmek yapmak için kullanılan buğday miktarı 1 milyon ton azalacaktır.”

BEDAVA VEYA UCUZ OLAN HER ŞEY İSRAF EDİLİR

Ekmek israfının %95’i herhalde, ekmeğin bedava olduğu lokantalarda ve parasız yemek yenen yemekhanelerde olmaktadır. Ben,evlerde önemli miktarda ekmek israf edildiğini sanmıyorum. Çünkü insanlar para verip aldıkları şeyleri israf etmezler. Ayrıca ekmek kızartıcıları, evlerde ekmek israfını çok azaltmıştır. Bundan eminim. Ama bütün bunların ekmeğin kepekli veya beyaz olmasıyla ilgisi yoktur. Amaç pahalı beyaz ekmekten, ucuz ve galiba daha sağlıklı esmer ekmeğe geçmekse, bu böyle söylensin. Eğer ekmek zammı yoldaysa o da açıkça söylensin. Ekmek fiyatları da türüne göre belirlensin. Ama insanların tüketim özgürlüğüne karışılmasın.
Son Söz: Para, dilediğince harcamak için kazanılır.

X