MANİSA HABERLERİ

Ekmeğini karasabanla çıkarıyor

DHA
28.03.2017 - 09:37Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'da yaşayan 38 yaşındaki Ahmet Karabulut, traktörün giremediği dik arazilerde karasabanla, günlük 80 ila 100 lira arası yevmiyeyle ekmeğini kazanıyor.

Teknolojiyle birlikte tarım alanlarındaki makineleşmenin en üst düzeye çıktığı illerin başında gelen, 82 bin 452 adetle en çok traktöre sahip kent olan Manisa'da, Yunusemre İlçesi'nin kırsal Küçükbelen Mahallesi'nde çiftçilerden bazıları halen tarlalarını karasabanla sürüyor. 70 hanelik mahallenin tüm yükünü ise neredeyse mahalle sakini Ahmet Karabulut çekiyor. Dedesinden kalma karasabanlık mesleğini çocuk yaştan itibaren sürdüren Karabulut, teknolojiye karşı olmadıklarını fakat mahalledeki tarlaların dik, yamaçlı ve taşlı olması sebebiyle karasabana mecbur olduklarını söyledi.

Hayvanlara kesinlikle eziyet edilmemesi gerektiğini ve bu sebepten dolayı günde 2 dönüm tarladan başka sürmediğini belirten Karabulut, "25 senedir bu işi yapıyorum. Mahallemizin tarlaları dik, yamaç ve taşlık olduğu için karasabanla sürmek zorundayız. Genellikle mahallede tarla ve bağları vaktim olduğu sürece ben sürerim. Günlük 2 dönüm yeri 80 ila 100 lira arası sürüyorum. Bu meslek bana dedelerimden kaldı. Mahallemizde traktör var ama tarlalar dik, yamaç ve taşlık olduğu için giremiyor. Mahallede de bir tek benim atım olduğu için bu mesleği de bir tek ben yapıyorum. Elimden geldiğince komşularımın tarla ve bağlarını sürüyorum" diye konuştu.

Ersan ERDOĞAN / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

====KUTU======

KARASABAN NEDİR?

Günümüzden dört bin yıl önceden beri kullanıldığı bilinen, derine inemediği için toprağı yeterince altüst edemeyen, günümüzde de toprak sürmekte kullanılan ilkel bir tarım aracı, ilkel saban.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Ekmeğini karasabanla çıkarıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 09 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ekmeğini karasabanla çıkarıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı