EKK sona erdi etekteki taşlar döküldü

Aysel ALP
13 Ağustos 2009 - 19:16Son Güncelleme : 13 Ağustos 2009 - 21:43

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplanan Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun Anadolu’daki ilk toplantısı sona erdi.

Toplantının 4 saat süren ikinci bölümünde çiftçi, esnaf, sanayici eteğindeki taşları döktü. Hükümete sorunlarını ve taleplerini birinci ağızdan anlatma fırsatı buldu.

Bugüne kadar sıkıntılarını oda ve borsa başkanları aracılığı ile iletmek zorunda kalan 11 ilin temsilcileri genellikle yeni teşvik sisteminden şikayet ettiler. İllerinin bulunduğu bölgenin değiştirilmesini isteyen temsilciler, kendi sektörlerinin teşvikten neden yararlanamadığını anlamaya çalıştılar.

Toplantıda en çok şikayet alan bir diğer konu ise KOSGEB tarafından desteklenecek öncelikli sektörlerin belirlenmemesi oluşturdu.

“Sektörleri artık belirleyin, biz de kredilerimizi alalım” diyen işadamlarına müjde KOSGEB Başkanı Kaplan’dan geldi. Kaplan konu ile ilgili Bakanlar Kurulu kararının çok yakında Resmi Gazete’de yayınlanacağını söyledi. Ancak hangi sektörlerin öncelikli olduğu konusunda bilgi vermedi.

Toplantıda etekteki taşlar dökülmesine karşın katılımcıların taleplerin yerine getirilmesi konusunda umutsuz oldukları gözlendi.

Aysel ALP YAZIYOR

Bir o da başkanı, “1,5 ay önce de 360 oda ve borsa başkanıyla birlikte Ankara’daydık. O zaman da sıkıntılarımızı söyledik, bugün de… Ama taleplerimize henüz karşılık bulamadık. Kaldı ki sayın Maliye Bakanı bütçede hiçbir esnekliğin olmadığını bize açık bir dille ifade etti” dedi.

Toplantıda ASO Başkanı Nurettin Özdebir, TESK Başkanı Palandöken’i kredi garanti fonunun çalışmasını engellemekle suçladı.  Özdebir Palandöken’i KGF’nin genel kuruluna katılmadığı için KOBİ’lere verilecek desteğin geciktiğini söyledi.

Toplantı çıkışında Başbakan Yardımcısı Babacan toplantıya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. EKK, hafta başında ihracatçının sorunlarını ve taleplerini görüşmek üzere Ankara’da toplanacak. Ardından 18 Ağustos Salı günü de, Şanlıurfa’da 9 GAP ilinden sektör temsilcilerinin katılımıyla ikinci yerel toplantısını yapacak.yine bu toplantıya da yerel temsilcilerin yanı sıra, TOBB; TÜSİAD, TESK gibi üst düzey örgütlerin yöneticileri katılacak

Gün boyunca otelden ayrılamayan bakanlar Babacan ve Şimşek toplantının ardından Mevlana’yı ziyaret ettiler.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı