Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ekip çalışmaları ve organizasyonlar hareketleniyor

Öğle saatlerinde Ay, Terazi burcuna giriyor ve büyümeye başlıyor. Ay’ın büyümeye başladığı dönemler, yeni girişimlerde bulunmak için uygun zaman.

Üstelik Merkür’ün Başak burcuna girmiş olması, çalışmaya yönelik planların başarılı bir şekilde yapılacağını, ekip çalışmaları ve organizasyonların hareketleneceğini gösteriyor. Acele etmeden alınan kararlar ve bütün ihtimallerin düşünüldüğü işlere başlama zamanı...

Mars’ın kuvvetli etkisi

Mars’ın dünyaya en yakın konuma gelmiş olmasından etkilenen okuyuculardan almış olduğum mektupların çokluğu karşısında, astrolojiye olan duyarlılığın arttığını anlıyorum ve bu durum beni çok mutlu ediyor. Böylece şuur düzeyine yükselen bilginin derecesini anlamış oluyorum.

Mars’ın dünyaya en yakın geçtiği bir dönemdeyiz. Ancak diğer bütün gezegenlerin de dünyaya yakın olduğu bir dönem. Aslında bu dönem dünyanın çok özel ve anlamlı bir süreç içinde bulunduğunun işareti.

Merak eden okurlar için, havanın açık olduğu bütün kış geceleri boyunca Mars’ı çok belirgin bir biçimde görebileceğinizi söylemeliyim. Hatta bütün bir kış, ilkbahara kadar bulutsuz gecelerde görebilirsiniz.

Üstelik havanın açık ve berrak olduğu gecelerde Satürn’ü bile kış boyu görmeniz mümkün. Akşam, gün batımından hemen sonra ve sonraki günlerde gecenin ilerleyen saatlerinde soluk pırıltılarını seçebilirsiniz. Çünkü Satürn ve daha uzakta bulunan gezegenlerin dünyaya yaklaşmış olduğu bir dönemde bulunuyoruz.

Astrolojik açıdan gezegenlerin bu konumu çok önemli bir işaret. Ancak şimdi sadece Mars’ın dünyaya olan yakınlığının etkisinden söz edeceğim. Çünkü Mars dünyaya en yakın konuma geldiği gibi aynı zamanda 2 Ekim’den itibaren geri gitmeye başlayacak.

Mars, yaklaşık olarak bir buçuk ayda geçtiği bir burcu, geri gittiği dönemlerde yaklaşık olarak altı buçuk ayda geçiyor. Temmuz sonunda Boğa burcuna giren Mars, ekimde geri gitmeye başlıyor ve 10 Aralık’ta düzeliyor. Boğa burcundan çıkması ise 17 Şubat’ı buluyor.

Bundan önce 2003’ün 29 Temmuz’unda Balık burcunda geri gitmeye başlamış ve 27 Eylül’e kadar sürmüştü. Ondan önce ise 2001’in 11 Mayıs’ında Yay burcunda geri gitmeye başlayan Mars, 19 Temmuz’a kadar geri gitmeye devam etmiş ve 8 Eylül’de Yay burcundan çıkmıştı. Dikkatli olanlar sözü edilen bu dönemlerin ve sonrasında açığa çıkan olayların son derece etkileyici ve değiştirici olduğunu hatırlayacaktır.

Mars, hangi burçta bulunuyorsa o burcun sembolize ettiği özellikler açığa çıkar ve bu özellikte etkileyici ve değiştirici olaylar meydana gelir. Üstelik Mars’ın dünyaya en yakın konuma geldiği böyle bir dönemde geri gidiyor olması, dünyanın önemli bir değişim süreci içinde bulunduğunu gösteriyor.

Şimdi Mars, Boğa burcunda dolaşıyor. Boğa burcunun sembolize ettiği özelliklerin önem kazanacağı bir dönem. Boğa burcu maddeyi ve maddi değerleri sembolize eder. Gerçeklerin önem kazanacağı bu devre içinde maddi olaylara ihtiyaç var. Değersiz kabul edilen veya değeri anlaşılmamış olan şeylerin zarar görmesi, bunların önemsenmesine ve değer kazanmasına neden olur.

Emniyet, tedbir ve korumaya yönelik duyguların kuvvetli bir biçimde açığa çıkacağı bu dönemde, maddeye sahip olma ihtiyacı da artacak. Sahip olmak, elde etmek ve hükmetmek için uyanan kuvvetli arzular, istenmeyen, yapılmaması gereken, usulsüz veya sahtekarlık benzeri davranışların ortaya çıkmasına neden olabilir. Çok büyük kazançlar ve büyük beklentiler, kayıplara yol açabilir ve bunların sonucunda gerçek değerlerin anlaşılması mümkün olabilir.

Özellikle Kasım dönemi önemli değişikliklerin meydana geleceğini işaret ediyor. Dünyayı etkileyen ve değiştiren olayların Türkiye’yi de etkileyeceğini ve bütçenizi aşan yatırımlar yaparken tedbirli davranmak gerektiğini gösteriyor.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI