Eker: Sekiz gen merkezinin üçü Türkiye’de

Umut ERDEM/ANKARA
24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Dünyadaki 8 gen merkezinden 3’ünün bir arada olduğu tek ülke Türkiye’dir” dedi.

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık’ın yazılı önergeyle sorduğu klonlamaya yönelik sorulara yanıt veren Eker, özetle şunları anlattı: “Bakanlığımıza bağlı Enstitü ve İstasyon Müdürlükleriyle, bazı kamu kuruluşu ve üniversitelerde bitkisel ve hayvansal klonlama çalışmaları yürütülmektedir. Bakanlığımız Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğü’nde, ıslah süresinin kısaltılması amacıyla ‘Anter Kültürü’ yöntemiyle buğday ve arpa türlerinden ‘Doubled Haploid’ bitki üretiminin bazı aşamalarında klonlama çalışmaları yapılmaktadır. Önümüzdeki yıllarda yonca bitkisinde ‘Virüsten Ari Bitki’ elde etme çalışmaları kapsamında doku kültürü yöntemi ile klonal bitki çoğaltılması planlanmaktadır. Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğü’nde ıslah materyali olarak yılda 200 arpa, 200 buğday bitkisi klonlanabilmektedir. Klonlanan canlıların yaşam süreleri kendi biyolojik yaşam döngüleri ile sınırlıdır. Elde edilen klon bitkilerin yaşam süreleri, tek yıllık olmaları sebebiyle vejetasyon süresi sonunda sona ermekte ve bu bitkilerden tohum alınmaktadır.”

3’üncü büyük

Mehdi Eker, Dünyadaki 8 gen merkezinden 3’ünün Türkiye’de bulunduğunu belirterek, “Ülkemiz 4 bin 80 endemik olmak üzere alt türleriyle birlikte 12 bin 476 bitki türünü barındırmaktadır. Bu nesilleri koruyacak ve gelecek nesillere aktaracak, 250 bin örnek kapasiteli, dünyanın 3’üncü büyük ‘Tohum Gen Bankası’ hizmete açılmıştır” dedi.

Hayvan gen bankası

Mehdi Eker, şöyle devam etti: “Hayvan ırklarımızın DNA düzeyinde karakterize edilmesi ve dondurularak korunması amacıyla biri Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü’nde, diğeri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi olmak üzere 2 ‘Hayvan Gen Bankası’ kurulmuştur. Yerli büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve küçük evcil hayvan ırk, tip ve hibritlerinden 2012 itibariyle 51’i ‘Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Tescil Komitesi’ tarafından tescil edilmiştir.”

Beş buzağı klonlandı

2000’li yıllarda başlayan çalışmalarla, koyun ve sığır ırklarının klonlandığını belirten Eker, “İlk olarak İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından 2007’de 2 klon kuzu klonlandı. 2005-2009 arasında, 1 erkek, 4 dişi olmak üzere, 5 Anadolu yerli ırkndan boz sığır buzağıları klonlandı” dedi.

 


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı