Ek Mektup ekime kalıyor

Hürriyet Haber
03 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Eylül 2000 - 00:01

ULUSLARARASI Para Fonu'nun (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyetinin gözden geçirme ziyaretlerinin hemen ardından gündeme gelen Ek Niyet Mektubu, bu kez Ekim ayında verilebilecek. 2001 yılı bütçe rakamlarının kesinleşmemesi ve IMF ile görüşmelerin, IMF heyetinin ziyaretlerinin biteceği 12 Eylül'den sonra da devam etmesi nedeniyle, Ek Niyet Mektubu hazırlıkları Eylül ayında da sürdürülecek.

IMF'nin, üçüncü gözden geçirme incelemelerinin yoğun ve yüklü olduğunu belirten yetkililer, 2001 yılı makro ekonomik programını belirleyecek olan 2001 bütçesinin önemli olduğunu ve bütçe rakamlarının kesinleşmesinin mutlaka bekleneceğini kaydettiler.

TERCİHLER BEKLENİYOR

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Ek Niyet Mektubu'nun Ekim ayına kalmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

‘‘2001 yılı bütçe rakamları henüz belli değil. Hükümetin bu konudaki tercihleri de henüz ortaya çıkmadı. 2001 bütçe rakamlarını hükümet kesinleştirince Ek Niyet Mektubu IMF'ye verilecek.’’

Yetkililer, IMF'nin, 12 Eylül'e kadar sürecek olan görüşmelerinde, belirli genel prensiplerin ele alındığını, fakat detaylı çalışmalara inilebilmesi için zamanın yetersiz olduğunu vurguladılar.

IMF ile görüşmelerin, 19-28 Eylül tarihleri arasında, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da da devam edeceğini belirten yetkililer, bütçe rakamlarının kesinleşmesinin ardından, uygulanacak programın ayrıntılarının da yer alacağı 3. Ek Niyet Mektubu'nun, Ekim ayında Washington'a gönderileceğini ifade ettiler.

Bu arada, Ek Niyet Mektubu'nun IMF Yönetim Kurulu'nda onaylanmasının ardından, yaklaşık 300 milyon dolarlık stand-by kredi dilimi serbest bırakılacak.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı