Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ek ders karmaşası

  Hürriyet Haber
  07.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.01.1999 - 00:01

  Milli Eğitim Bakanlığı, yeni düzenlemeyle, yönetici ve öğretmenlere derse girmeden ödenen ek ders ücretlerini kaldırdı. Bakanlık, ‘‘Kazanılmış haklar korundu’’ derken, eleştirilen bazı konular için ikinci bir kararname hazırlığı başlatıldı. Eğitimciler ise uygulamaya büyük tepki gösterdi.

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın, öğretmen ve yöneticilerin aylık karşılığı ders ile ek ders görevlerine ilişkin düzenlemesi, eğitimde deprem yarattı. Eğitim-öğretimin daha etkin ve verimli yürütülmesi, öğretmenlerden ‘azami düzeyde’ yararlanılması amacıyla yapılan yeni düzenleme ile yönetici ve öğretmenlere, yıllardan bu yana derse girmeden ödenen ek ders ücretlerine tırpan vuruldu.

  Öğretmenler arasında, ‘‘Kazanılmış haklarımız alınıyor’’ diye infiale neden olan uygulamayla ilgili Hürriyet'in sorularını yanıtlayan üst düzey bir yetkili, kimsenin mağduriyetinin sözkonusu olmadığını öne sürdü.

  ‘‘Kazanılmış haklar, büyük ölçüde korundu. Hatta, öğretmenler ve yöneticilerin ek ders ücretinden daha çok yararlanmaları sağlandı. Farklı uygulamaların önüne geçildi. Derse girmek şartıyla herkese ek ders ücreti verilecek’’ diyen yetkili, derse girmeyen yönetici ve öğretmenlere, bundan sonra hiçbir biçimde açıktan para ödenmeyeceğini vurguladı. Ancak, Bakanlık, düzenlemenin, ‘bazı alanlardaki öğretmenlerin’ mağduriyetine neden olduğu yolundaki eleştiriler üzerine ikinci kararname hazırlığına girişti.

  NELER DÜZELTİLECEK?

  Bakanlık yetkilisi, yeniden düzenlenecek konuları şöyle sıraladı:

  Meslek öğrencilerinin işletmelerdeki uygulama eğitimini izlemek üzere görevlendirilen öğretmenlerin, ders sayılan ve haftada 8 saat sınırı konulan süreleri artırılacak.

  Sınavlarda görevlendirilen öğretmenlere ödenen ücretler de kararnameye alındı. Buna göre, komisyon üyeliği için 6, gözcülüğü için 3 saatten yılda 117 saat sınırlamasıyla ödenecek ücret yeterli görülmedi. Özellikle mesleki teknik öğretimi alanındaki uygulamaların gerektirdiği sınavlar nedeniyle, az olacağı hesaplanan bu sürelerin artırımı kararname çalışmalarına alındı.

  Kitap inceleme, ders araç ve gereci hazırlama ile bir kısım projelerde görevlendirilen öğretmenlere ödenecek ek ders ücreti haftada 12 saatten 18 saate çıkarıldı. Ancak bu tür görevlendirmeler için getirilen 6 ay sınırı sıkıntı yarattı. Bu da kararnamede çözümlenecek.

  Anadolu liseleri başta olmak üzere ortaöğretim kurumlarında bir kısım dersleri yabancı dille okutan öğretmenler ile bu okullarda görevli yabancı dil dersi öğretmenlerinin ek ders konuları da kararname kapsamında olacak. Bugüne kadar derse girmeden 10 saat ek ders ücreti ödenen bu öğretmenlere, derse girerek bu ücreti almaları için konulan ‘Girdiği her 3 saat için 1 saat ek ders ücreti ödenecek’ ifadesi yeniden ele alınacak.

  İlköğretim okulu ikinci kademe ile lise ve dengi okullarda, öğrenci kişilik hizmetlerinden sorumlu öğretmenlere, bu görevleri için verilecek ek ders ücreti de kararnamede yeniden değerlendirilecek.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı