Gündem Haberleri

  Ehliyetsiz sürücüye beraat

  A.A
  26.08.2009 - 10:59 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ehliyetsiz kamyon kullanırken ölüme sebebiyet verdiği için 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan sürücü hakkındaki mahkumiyet kararının, sürücünün suçsuz olduğuna yönelik bilirkişi raporunu da dikkate alarak bozulmasını, sürücü hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

  Halen temyiz aşamasında bulunan dosyayla ilgili kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi verecek.

  Edinilen bilgiye göre, Bursa'da, sürücü ehliyeti olmayan Mümtaz Özkaya, 2007'de, çalıştığı iş yerinin kamyonunu kullanırken, karşıdan karşıya geçmeye çalışan Aziz Balta'ya çarparak, ölümüne neden oldu.

  Özkaya hakkında “taksirle ölüme neden olmak” suçundan açılan kamu davası, Bursa 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Dava süresince iki ayrı bilirkişi raporu alındı.

  Birinci bilirkişi raporunda, Özkaya, “kavşağa yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, dikkatli olmak, geçiş hakkı olan araçların önce geçmesine imkan vermek zorundadırlar” kuralına uymadığı gerekçesiyle “hafif kusurlu” olarak gösterildi.

  Ancak ölen kişinin ailesinin avukatı Hasan Kurt, bilirkişi raporuna, Özkaya'nın ehliyetli sürücü olarak gösterilmesi, ehliyetinin bulunmamasının dikkate alınmaması yönündeki hata nedeniyle itirazda bulundu.

  Bunun üzerine mahkeme, dosyayı, yeni bilirkişi raporu alınması için İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesine gönderdi.

  EHLİYETSİZ SÜRÜCÜ KUSURSUZ, ÖLEN KİŞİ TAM KUSURLU

  Kurul tarafından hazırlanan raporda, kaza yerinde 6,6 metre fren izi belirlendiği, kavşakta araç ve yayalara yönelik trafik ışıklarının faal olduğu kaydedildi.
  Sürücü Özkaya'nın, kamyonu kullanırken, kendisine hitap eden yeşil ışık sırasında kavşağa girdiği ifade edilen raporda, Özkaya'nın, Balta'yı fark ettiğinde fren tedbirini aldığı, mevcut şartlarda alacak başka bir önleminin olmadığı savunuldu.

  “Ayrıca olayda etkenlik arz edecek herhangi bir trafik kuralı ihlali de görülmediğinden Özkaya'nın kusursuz olduğu” görüşüne yer verilen raporda, ölen Balta'nın ise karşıya geçmek için yayalara yönelik trafik ışıklarının olduğu kısmı kullanması, geçiş önceliğini de kamyona vermesi gerektiği kaydedildi.
  Balta'nın bu bu kurallara uymadığına ve trafik ışıklarının ilerisinden yola girdiğine işaret edilen raporda, Balta “asli ve tamamen kusurlu” olarak gösterildi.

  MAHKEME SANIĞA CEZA VERDİ

  Bilirkişi raporuna karşın mahkeme, sanık Özkaya'ya “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan önce 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Özkaya'nın yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alarak, bu cezayı 2 yıl 1 aya indirdi.

  Hakim Mehmet Şahin Erdoğan, gerekçeli kararında, “belgesiz ya da vesikasız bir araç veya aletin kullanılması halinde, toplumun her an bir zararla karşı karşıya bırakılabileceğine” dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:
  “Örnek vermek gerekirse, tıp doktoru diploması olmayan bir kişinin, üstünkörü aldığı bir bilgi ile kendisini doktor yerine koyarak, bir kişinin yaralanmasına ya da ölümüne sebebiyet vermesi halinde, 'Doktor da olsa bu hatayı yapardı' mantığı ile o kişinin kusursuzluğunu çıkarmak mümkün değildir.
  Somut olayda, sanığın sürücü belgesi bulunmamaktadır. Basit bir araçtan ziyade, profesyonel olmayı gerektiren ağır tonajlı bir aracı teknik bilgi ve yeteneğe sahip olmadan, o an şoför bulunmadığı için yüklü bir şekilde kullanarak kazaya sebebiyet veren sanık, olayda kusurludur.”

  YARGITAY AŞAMASI

  Dosya, temyiz için Yargıtaya gönderildi.
  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca dosyayla ilgili hazırlanarak, Yargıtay 9. Ceza Dairesine gönderilen tebliğnamede ise sanığın beraatı yerine mahkumiyetine karar verilmesinin yasaya aykırı bulunduğu ifade edilerek, kararın bozulması talep edildi.

  Tebliğnamede, “sanığın sürücü belgesinin bulunmayışının ya da mesleğinin şoförlük olmayışının olayın meydana gelmesinde etken olmadığı; olayın, sanığın kurallara uygun şekilde trafikte seyri sırasında meydana geldiği” kaydedilerek, “sanığın fren tedbirine de başvurmuş olması itibarıyla dikkat ve özen yükümlülüğüne uygun hareket ettiğinin anlaşıldığı” ifade edildi. Tebliğnamede, ikinci bilirkişi raporuna göre sanığın kusursuz olduğuna da işaret edildi.
  Tebliğnamenin bağlayıcılığı bulunmuyor. Temyizle ilgili son kararı, Yargıtay 9. Ceza Dairesi verecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı