ANKARA HABERLERİ

Egzoz gazına 10 bin TL ceza

Hürriyet Haber
09.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Egzoz emisyon denetimlerinde, temmuz ayına kadar Ankara’da araçlara 10 bin TL ceza kesildi. Ancak yetkililer Ankara’da denetim yapılan araçların standartlara daha fazla uyum sağladığını belirttiler.

Hürriyet Haber

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun konuyla yakından ilgilendiğini ve bu konuda bir genelge yayımlandığını anlatan Akça, denetimlerin, araç yoğunluğu fazla olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de daha sık yapıldığını bildirdi.

Akça, araçlarda egzoz ile ilgili iki konuda denetim yapıldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Denetimlerde öncelikle araçlarda egzoz pulu olup olmadığına bakılıyor. İkinci olarak da egzozdan çıkan gazın kirlilik değeri ölçülüyor. Bunların belirli standartları var. İl müdürlüklerimiz, yaptıkları denetimlerle bu standartlara uymayan araç sahiplerine yasada belirtilen oranlarda ceza kesiyor. İl müdürlüklerinden alınan verilere göre, bu yıl temmuz ayına kadar İstanbul’da bin 116 araç denetlenirken, bunlardan teknik şartları sağlamayanlara toplam 691 bin 860 TL ceza kesildi. Ankara’da denetlenen bin 785 araçtan standartlara uymayanlara toplam 10 bin 336 TL, İzmir’de denetimi yapılan 323 araçtan uygun şartları sağlamayanlara toplam 26 bin 235 TL ceza yazıldı."

Akça, "bu rakamlar doğrultusunda Ankara’da denetim yapılan araçların standartlara daha fazla uyum sağladığının söylenebileceğini" belirterek, "Araç yoğunluğu da fazla olan İstanbul kötü durumda. İstanbul’da denetimleri artırma yönündeki çalışmalar devam ediyor" dedi. Egzoz pulu bulunmayan araç sahiplerine 646 TL ceza kesilirken, ölçüm sonuçları, belirlenen standartlara uygun olmayanlar bin 293 TL ceza ödemek durumunda kalıyor. Egzoz gazı emisyon ölçümü, yetkili istasyonlarda, 21 TL ücretle yapılıyor.

Özel otomobiller için ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir, resmi otomobiller için ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir, diğer motorlu taşıtlar için ilk yaş sonunda ve devamında yılda bir, trafikte seyreden tüm motorlu taşıtlar için on yaş sonunda yılda bir egzoz muayenesi yapılması gerekiyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Egzoz gazına 10 bin TL ceza hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2009 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Egzoz gazına 10 bin TL ceza haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı