İZMİR HABERLERİ

EGSD’den teknik tekstil atağı

DHA
28.03.2017 - 12:09Son Güncelleme :
DHA

EGE Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) 11. Dönem Yönetim Kurulu Teknik Tekstiller Komitesi, İZKA desteği ile Ege İhracatçı Birlikleri ve Dozuz Eylül Üniversitesi Ortaklığı’nda kurulmuş olan Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni (TEKSMER) ziyaret etti.

EGSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onur Işık’ın da katıldığı ziyarette EGSD heyeti, Prof. Dr. Merih Sarıışık, Yrd. Doç. Dr. Bengi Kutlu ve Dr. Devrim Göktaş Başer’den TEKSMER’in faaliyetleri ve hizmet alanları ile ilgili bilgi aldı. TEKSMER olarak kuruldukları günden bugüne AR-GE, eğitim ve inovasyon odaklı çalışmalar yaptıklarını belirten Prof. Dr. Merih Sarıışık, “TEKSMER olarak koruyucu tekstil, sportif tekstil ve medikal tekstil olmak üzere teknik tekstil alanında dünya çapında kabul edilmiş 12 farklı alanın 3’ünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz , ilerleyen zamanlarda çalışmalarımızı diğer alanlara da genişleteceğiz" dedi. Merkez kapsamında sanayinin ihtiyaçlarına yönelik proje çalışmaları geliştirmenin ötesinde, laboratuar bünyesindeki makine, ekipman altyapısı kullanılarak Ar-Ge faaliyetleri yürütmekte olduklarını iletti. Temel amacın, sektördeki katma değeri artıracak ticarileşebilir teknik tekstil ürünlerini geliştirmek olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin teknik tekstil alanında Avrupa’nın gerisinde kaldığını ve bu sebeple özellikle ihracat konusunda sıkıntılar yaşandığını belirten EGSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onur Işık ise, TEKSMER’in faaliyetlerinin sektör için fayda sağlayacağını, iç pazara ağırlık veren sektörün ihracatı arttırması için eksiklerini tamamlamasına destek olacağını belirtti. TEKSMER’in çalışmalarının bu alanda çok kıymetli olduğuna dikkat çeken Işık, teknik tekstilde gelişimin ancak üniversite-sanayi iş birliği ile mümkün olacağını belirtti.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden EGSD’den teknik tekstil atağı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 12 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça EGSD’den teknik tekstil atağı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı