EGS Bank

Hürriyet Haber
10.07.2001 - 11:27 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen Ege Giyim Sanayicileri Bankası (EGS Bank), EGS Grubu'nun yatırım bankası olarak 1995 yılı Temmuz ayında kuruldu. Banka, aynı yılın Eylül ayının ikinci yarısında tam kapsamlı olarak faaliyete geçti.

EGS Bank, Ege bölgesinde tekstil imalatı ve ihracatı yapan çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletmenin (KOBİ'ler) mali kaynaklarını bir çatı altında birleştirmek ve ortaklarının bankacılık işlemlerini basit ve etkin bir şekilde yapabilmelerine olanak sağlamak amacıyla kuruldu.

KOBİ'lerin bankalardan finansman temininde zaman zaman sorunlar yaşamaları, EGS Grubu'nun kendi bankasını kurma kararı almasında etken olurken, bu girişimin grup faaliyetleri açısından bir sinerji yaratacağı öngörüldü.

Bir yatırım bankası olarak 18 ay kadar hizmet verdikten sonra, EGS Bank Hazine Müsteşarlığı'ndan ticari bankacılık iznini aldı. 1 Ocak 1997 tarihinden itibaren tam kapsamlı ticari bankacılık faaliyetlerine başlayan EGS Bank, bugün her türlü bankacılık faaliyetini yürüten, 54 ülkede 271 muhabir banka ile işlem yapan, tüm kurumsal ve bireysel ürün yelpazesine sahip bir banka konumunda bulunuyor.

1995 yılında 15 milyon dolar kuruluş sermayesi ile faaliyetlerine başlayan banka, Aralık 1999 tarihinde özkaynaklarını 80 milyon dolar, 30 Haziran 2000 tarihinde ise 130 milyon dolar toplamına ulaştırdı.

149 ortağı olan EGS Bank'ın en büyük ortakları arasında EGS Holding, EGS Dış Ticaret, Sanko Grubu, Güçbirliği Tekstil ve Vakıflar Bankası bulunuyor.

MALTA'DA OFF-SHORE ŞUBESİ

30 Haziran 2000 tarihi itibariyle EGS Bank'ın dağıtım ve hizmet ağı 47'si yurtiçinde ve biri Malta'da olmak üzere toplam 48 şubeden oluşuyor.

EGS Bank, ayrıca Almanya'da yaşan Türkler ve Almanya'ya ihracat yapan sanayicilere daha iyi hizmet vermek için Köln şehrinde bir temsilcilik açtı.

Bankanın ilk deniz aşırı off-shore şubesi olan Malta şubesi, 1998 Aralık ayında faaliyete geçti.

EGS Bank, 2000 yılı sonu itibariyle aktif büyüklükte 79 banka arasında 35. sırada yer aldı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı