"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Eğlenmek haktır, otopark da!

Baştan uyarayım. Bugün yazının büyük bir bölümü Çeşme ile ilgili. Ha derseniz ki, bizim buralarda da aynı sorun var. O zaman buyurun, okuyun.

Eğlenmek haktır, otopark da


Çeşme’de hatırladığım ilk gece hayatı mekanı Çardak. İsminden de anlaşılacağı üzere, çay bahçesinden diskoteğe geçiş dönemindeyim.
Ben ve kızlı erkekli 5 kafadar arkadaşım akşam yemeğinden sonra soluğu Çardak’ta alıyoruz. Yaş henüz 13–14. O yaşta barda ne işiniz var dersen. Bir; orası bar değil, bizim Çardak. İki; burası İzmir.
Çünkü Çardak, Boyalık’ta. 4 tarafı açıkta. Bira ve en fazla 1-2 kokteyl satan nefis bir bar. Üstelik ana-babaların kontrol mekanizmasına son derece müsait. Çünkü onlar da oraya geliyor. Çeşme’de sosyalleşecek başka bir yer yok. Ha bir de Altın Yunus’un barı var ama 40 yaş üzeri.
İşte bu Çardak denen yerin önünde de genişçe bir arsa. Gelen geçen arabasını koyuyor. Gençler bisikletlerini, mobiletlerini bırakıyor. Kimsenin bir şey dediği yok. Para mara istediği yok. Allah’ın boş arsasına arabanı bıraktın diye para isteseler, döverler adamı.
Aradan yıllar yıllar geçti. Bizim Çardak yıkıldı. Otel oldu. Eski çamlar bardak oldu. Çeşme otomobil doldu. Birileri bu işteki rantı fark etti, mafya oldu. Esas hikaye bundan sonra başladı.


Çökme nedir bilir misiniz?

Çökme, mekan sahiplerinin kapı önünü otopark mafyasına kaptırdığında,
yapılan eyleme verilen isim. Ben de yeni öğrendim.
Sen bir mekan açıyorsun. Güzel de bir otopark yapıyorsun. İstiyorsun ki, millet çoluk çocuk gelsin, aracını park etsin. Ya da ne bileyim 5 TL gibi cüzi bir rakam talep etsem yeter diyorsun.
İşte öyle yetmiyor. Hop şirket anında kapına çöküyor. Ve kontrolü eline geçiyor. Kimi mekan sahibi bundan nemalanıyor. Kimi boyun eğiyor. Kimi karşı durup tehdit ediliyor.
Bazı yazlar yönetimler devreye giriyor. Bakıyorsun gazetede bir haber. Çeşme’de otopark parası kalkacak. Sonra aynen devam.
İş artık şu noktada aracını valeye vermeyip kendin park etsen dahi, en az 20 TL’yi paşa paşa valenin avucuna sayıyorsun. Bu uygulamanın dışında kalan çok az mekan ve plaj var. Durmak yok, yola devam kısaca.


Pazar gecesi 120’yle!

Eğlenmek haktır, otopark da

Pazar gecesi saat 00.00 suları, Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’ndan çıktım, Alaçatı kavşağına doğru sağdan kıyın kıyın gidiyorum. Radar ya da kontrol vardır diye daha da temkinliyim. Radarı bilmiyorum. Ama kontrol yok. Ve ben sol şeritten köklemiş gelen en az 5 araç sayıyorum. Hayır, emniyette değil suç. Cidden. Biz öküzüz!


Çeşme UP kullanınız, kullandırınız

Eğlenmek haktır, otopark da

Çeşme UP bir akıllı telefon ve Iphone uygulaması. Günlerini dolu dolu ve renkli geçirmek isteyenler, ilgi ve damak lezzetine uygun noktalar ya da uygun konaklama arayanların Çeşme’de artık akıllı bir mobil asistanı olacak. Çeşme’de tatilini geçirecek akıllı telefon kullanıcılarını hedef kitle olarak belirleyen uygulama, “nereye gidelim, ne yapalım, ne yiyebiliriz, nerde kalabiliriz” gibi soruların cevaplarını açığa çıkaran bir mobil yardımcı.
Çeşme UP kullanıcıları, Apple ve Android işletim sistemi olan akıllı telefonlardan Çeşme’nin nabzının nerede attığını, farklı aktiviteler ve konserlere ilişkin güncel bilgileri, Çeşme ve çevresinde bulunan restoran, bar, beach club, oteller ve Çeşme aktivitelerine tek bir dokunuşla ulaşabilecekler.
Uygulama akıllı telefon kullanıcıları tarafından Apple App Store ve Google Play Android marketten indirilebileceği gibi web sitesinden de (www.cesmeup.com) yüklenebilir. Bazı eksikleri var ama bir aplikasyon delisi olarak ben beğendim.

X