Ege Haberleri

  Eğlencesiz turizm olmaz

  Mehmet ÇİL / DATÇA, (DHA)
  20.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Datça’da belediyenin eğlence yerlerinin kapanma saatini öne çekmesine tepki yağdı. Eğlenceye sınır getirilmesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

  DATÇA’da eğlence yerlerinde kapanış saatlerinin belediye kararı ile öne çekilmesine tepkiler sürüyor.

  Yıllardır acentelik yapan Serdar Uslu, tartışmanın turizme zarar verdiğini belirterek, "Eğlence isteyen turist, buradaki sorunları duyunca haklı olarak gelmez. Eğlence isteyenlerin, eğlenme haklarının da sağlanması gerekiyor. Sorun, barların liman ve çevresinde toplanmasından kaynaklanıyor. Özellikle yatla gelenler için müziğin geç saatlere kadar sürmesi sorun yaratıyor. Çözüm ise her turizm kentinde olduğu gibi barlar sokağı oluşturulmasıdır" dedi.

  Yasakla bir yere varılamaz

  Avukat Beril Sargın, Bodrum ve Marmaris’te eğlencenin geç saatlere kadar sürdüğüne dikkat çekerek, "Datça’da da komşu ilçeler örnek alınarak işyerlerinin kapanış saatleri belirlenmelidir. Şikayet var bahanesiyle müziğin sesini kesmek, barları kapattırmak kabul edilemez. Tatile gelenlerin dinlenme gibi, eğlence istekleri de göz ardı edilemez. Eğlencesiz turizm olmaz. Yasaklarla bir yere varılamaz" diye konuştu.

  17 yıldır ilk uygulama/images/100/0x0/55eaf48ef018fbb8f8a1820d

  Dil bilimcisi Duygu Ergül, 17 yıldır tatilini Datça’da geçirdiğini belirterek, "İlk kez böyle bir uygulamayla karşılaştım. Doğrusu uygulamayı anlamakta zorlanıyorum. Denizden çıkmak, akşam yemeği derken, ancak 23.00 sıralarında dışarı çıkabiliyoruz. Tam eğlence başlarken müzik kesiliyor. Barların 02.00’de kapatılması mantık dışı. Bende sabaha kadar açık olsun demiyorum ama müziğin 03.00’e kadar sürmesi bile yeterli olacaktır" dedi.

  Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

  Daha kötü ortam

  Eğlence yerlerinin erken kapatılmasının gürültüyü önlemek anlamına gelmediğine inandığını söyleyen işletmeci Peri Melodi Yanmaz ise, şunları söyledi: "Saat 02.00’de barlar kapatıldıktan sonra masa ve sandalyeler sahipsiz kalıyor. İşletme sahipleri de evlerine gittiği için eline birasını alan buralarda oturup kalkıyor, ya da duvar diplerinde oturup içiyor. Daha kötü ortam oluşuyor. Oysa barlar açık olsa, insanlar kontrollü şekilde adam gibi içip eğlenecekler. Eğer gürültüyü önlemek ise amaç, yasağın amacına ulaşmadığını söylemek mümkün."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı