Eğitimli köpekler ‘kaçak’ları yakaladı, gümrükte özel yetiştirme merkezi kuruluyor

Merve ERDİL / SAPANCA
10.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız, gümrük sisteminde pek çok yenilik için kolları sıvadıklarını açıkladı. Sapanca’da düzenlenen Gümrük Müsteşarlığı Arama Konferansı sırasında sorularımızı yanıtlayan Gümrük Müsteşarı Altunyaldız, “Gümrüklerde işlem hacmi arttıkça, daha fazla kaçakçılık oluyor.

Kaçakçılığı engellemek için eğitimli köpekler temin ettik. Geçen yıl özellikle narkotik, tütün ve çay için köpekler kullandık ve sonuçlardan çok memnun kaldık. Ankara’da köpek yetiştirme merkezi açıyoruz. Önümüzdeki dönemde ihalemiz olacak. 26 adet narkotik köpeği, üç adet çay ve tütün, dört adet silah ve patlayıcı köpeğimiz var. Merkezin açılmasıyla sayıları ciddi artacak” dedi.
“Kaçırma yöntemlerini bir görseniz” diyen Altunyaldız, özellikle akaryakıt, sigara, çay ve şeker gibi unsurlarda stratejik yaklaşım gerektiğini vurguladı ve, “Eylem planları hazırlanıyor. Ürün bazında mücadele edeceğiz” dedi, kaçakçılık rakamlarını ise şöyle açıkladı: “2011’in ilk dört ayında uyuşturucu ve ticari eşya yakalamada yüzde 24 artış kaydetmişiz, tütün ve alkollü ürünlerde ise yüzde 153.”

1200 memur alacağız

Ziya Altunyıldız, bu yıl 1.200 memur alacaklarını, bunların muhafaza, gümrük ve muayene alanlarında olacağını bildirdi. Geçen yıl 76 milyon yolcu girişi, 8-9 milyon araç girişi yapıldığını dile getiren Altunyaldız, “Taşraya beyanname düzeltme yetkisi verdik” dedi. Altunyaldız, İran ve Irak’la ticaretin hızla gelişme gösterdiğini anlatırken, “Oralara alternatif kapı oluşturma ve mevcut kapıları yenileme çalışmalarımız var. Habur’da 2 milyon dolar maliyetle ıslah projesi yaptık, yüzde 20 civarında işlem hacminde iyileşme bekliyoruz. İran’da Gürbulak’a alternatif olarak üç kapı gündemimizde” dedi.

Bir beyanname 330 belge

Dünyanın en iyi gümrük idarelerini incelediklerini kaydeden Altunyaldız, “Tamamen mobil gümrük uygulamasına geçeceğiz ancak öncesinde hedefimiz bu yılın sonunda 132 Gümrük İdaresi’nin tümünde kâğıtsız sisteme geçmek. Bir gümrük beyannamesinin eki olarak 330 belge bulunuyor. 21’ini Gümrük İdaresi, geri kalanlarını diğer kamu kurumları ve STK’lar düzenliyor.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı