"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Eğitimli bir kadınım; 18 yıldır eşimden dayak yiyorum

Sayın Güzin Hanım, nereden başlayacağımı bilemiyorum. Ama mutlaka bir şekilde size anlatma ihtiyacı duyuyorum.

Ben 42 yaşında mühendis bir hanımım, 18 yıllık evliyim. Sorunum dayak. Evet, 18 yıldır dayak yiyorum. En son yediğim dayak tam 1 saat sürdü, sonunda beni öldüreceğini sandım.
Eğitimime, çalışmama rağmen güvenimi toplayıp kendimi kurtaramıyorum. ışin en kötü tarafı 16 yaşında bir kızım var, dönem dönem kızım da şiddete maruz kalıyor. Eşim olacak adam 2 yıllık yüksek okul mezunu ve köyde büyümüş, ailesinin etkisinden hâlâ kurtulamamış biri. Sanırım karşımda eziliyor ve acısını benden çıkarıyor. Özünde iyi bir insandır, normal zamanlarda bana karşı çok ilgilidir; bana sormadan hiçbir şey yapmaz. Ama sinirlendiği zaman gözü hiçbir şey görmüyor. Çarem tek ama kendime güvenemiyorum. Fikirlerinize acil olarak ihtiyacım var.
***RUMUZ: ÇARESİZ

*** Benim bu işe aklım ermiyor işte. Eşinizden daha eğitimli, daha iyi para kazanabilecek durumda bir kadınsınız. Ona maddi manevi hiç ihtiyacınız olmadığı halde, bu korkunç hayatı 18 yıldır sürdürmektesiniz. Nasıl dayanabildiniz? Baksanıza, dayak deyince öyle böyle de değil, yani bir tokat değil, adam sizi evire çevire dövüyor. Yoruluncaya kadar dövüyor. Hayatınız tehlikede... Hatta kızınızın da hayatı tehdit altında, çünkü bu ölçüsüz ve acımasız davranışını, gördüğüm kadarıyla, gencecik bir kıza da yöneltmekten kaçınmıyor. O halde, kendinizi düşünmüyorsunuz, bari kızınızı düşünün demek isterim size...
Bu adama daha ne kadar katlanmayı düşünüyorsunuz. Satır aralarınızdan sanki onu hâlâ seviyormuşsunuz gibi bir şeyler sezinledim. Bilmem ne kadar doğru, ama “özünde iyi bir insandır, bana karşı ilgilidir”, diyebilmeniz bile bunu gösteriyor... Bu nasıl iyilik sevgili okurum? Bir adam sizi öldüresiye dövüyor ama siz hâlâ onun özünde iyi biri olduğunu söylüyorsunuz.
Ya da bu adam ruh hastası ve acilen tedaviye ihtiyacı var...
Bir de ona eğitim farklılığınız nedeniyle “sanırım karşımda eziliyor ve acısını benden çıkarıyor” şeklinde hafifletici sebepler bulmaya çalışıyorsunuz. Ne demek? Eğer bu duruma katlanamayacaksa, sizinle evlenmemeliydi. Tam tersine sizinle gurur duymalı değil miydi? Dayak yemenizin nedenlerinden tek bir tanesini bile yazsaydınız, çok daha iyi olurdu.
O zaman size daha kesin önerilerde bulunurdum. Ama inanın dayak yemenin, dayağa katlanmanın tek bir nedenini bile göremem ben. Ve en çok üzüldüğüm de sizin gibi kadınların böyle bir yaşama katlanması. Size hemen ayrılın bu adamdan diyeceğim ama acaba siz beni dinleyecek misiniz? Ya da sizi öldürünceye kadar dayak yemeyi sürdürecek misiniz?

Nişanlım bir süredir sanki benden kaçıyor

Sevgili Güzin Abla, Ben 21 yaşında genç bir kızım. Bir problemim var; sizin de fikirlerinize başvurmak istedim.
Nişanlımla liseden beri tanışıyorduk. O zamanlar arkadaşlık teklif etti ama ben kabul etmemiştim. Aradan geçen 3 yıl sonunda tekrar karşılaştık ve görüşmeye başladık. Nişanlımla 2 yıl bir birliktelik yaşadıktan sonra evlenmeye karar verip, nişanlandık. 6 aydır nişanlıyız önümüzdeki yaz düğünümüz olacak. Her şey çok güzeldi. Her gün arayıp soruyor, bir dediğimi iki etmiyor, adeta üstüme titriyordu. Fakat son 2 aydır çok değişti. Hiç aramıyor, mesajlarıma telefonlarıma cevap vermiyor, yanıma bile gelmek, benimle buluşmak istemiyor. Ben yanına gittiğim zaman da sanki benden kaçıyor. Görüşmemek için sürekli bahaneler uyduruyor. Ben ayrılmak isteyince, iyi davranıyor bir süre ilgileniyor fakat bu sadece birkaç gün sürüyor; gene vurdumduymaz tavırlarına devam ediyor.
ıkimiz de muhasebeciyiz. Ama onun çalıştığı şirket pek düzgün bir yer değil. Yine de geliri iyi. Bu nedenle devam ediyor. Bu işyerine girdiğinden beri bana hep yalan söylemeye başladı. Aileme karşı çok mahcup oluyorum. Düşünün ailemle bayramlaşmaya bile gelmedi.
Üstelik biz onunla cinsel birliktelik yaşadık, bunu da kullanarak onu bırakamayacağımı düşünüyor.
Güzin Abla ne yapayım ayrılayım mı; devam mı edeyim? Aramızı düzeltmek için her yolu denedim ama hiçbir şey fayda etmiyor. Toplumumuzda boşanan bir kadına ne gözle bakıldığını biliyorsunuz. Bir hata yapmak istemiyorum.
***RUMUZ: KARARSIZ

***Sevgili kızım, bunca yıllık deneyimlerim sonucu, sana nişanlının ya bir başkası yüzünden başının döndüğünü, ya da bu iyi bir yer değil, dediğin işyerinde kötü arkadaşların etkisinde kaldığını söyleyebilirim.
Senden de vazgeçemiyor ama bu başka kadın ya da arkadaşlarıyla yaşadığı hayattan da vazgeçemez olmuş. Senden bucak bucak kaçması, biraz utanç, biraz çaresizlik, biraz da açık vermemek için olmalı. Bu konuda bence en iyi çözüm onunla açık açık konuşman, sana içini dökmesi için fırsat vermen Ona dostça yaklaş, kavga, sitem etme. Bakalım neler anlatacak. Eğer bu tavrı devam ederse, tabii ki onunla evlenmemelisin. Olacak iş mi bu?
X