Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Eğitime yüzde 100 destek

  Saygı ÖZTÜRK
  27 Temmuz 2007 - 13:34Son Güncelleme : 27 Temmuz 2007 - 09:45

  Özel okulcuların duayeni, Çankaya Üniversitesi’nin kurucusu Sıtkı Alp, MEB'e bağlı meslek lisesi öğrencileri için yurt yaptıracak.

  TÜRKİYE’NİN ilk özel dershanesinin kurucularından, özel okulcuların “duayenleri”nden olan eğitimci Sıtkı Alp, “Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi” kapsamında Ankara-Yenimahalle’de meslek lisesi öğrencileri için yaptıracağı yurdun temeli bugün atılıyor.

  Eğitim dünyasına Matematik öğretmeni olarak giren, 1969 yılında Arı Dershanelerini,1984’de  Arı Okullarını, 1997’de Çankaya Üniversitesi’nin de kuruluşunu gerçekleştiren Sıtkı Alp, özel okulculuğun yanı sıra Devlet okullarına da yaptığı katkılarla da tanınıyor.

  Ankara-Yenimahalle Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi’ne girmek için sınava giren öğrencilerden başka illerden geleceklerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için yurt yaptırmaya karar veren Sıtkı Alp,  yaptıracağı yurtla ilgili olarak şunları söyledi:

  “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından planlanan ve desteklenen, Ankara Valiliğimizce başarıyla uygulanan Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi kapsamında Valimiz Kemal Önal’ın teşvikleriyle yaptıracağım 4 katlı 120 kişilik yurt binası için yaklaşık 1 milyon YTL harcayacağım, bu yılın Aralık ayında da öğrencilerimizin hizmetine sunacağım” dedi.

  GENÇLERİMİZ İYİ YETİŞSİN DİYE
  Sıtkı Alp “ilk emri oku” olan bir inancın, “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” diyen Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in, gençlerinin de iyi yetişmesi , Devlet bütçesi yanında hayırseverlerin de eğitimi desteklemelerine Milli Eğitim Bakanlığı ile Valilik mensuplarının da gereken kolaylığı gösterdiğini belirtti.

  Eğitimci Sıtkı Alp, yurt binasının yapımının bir an önce gerçekleştirilmesi için Yenimahalle Kaymakamı İbrahim Çay, Belediye Başkanı Ahmet Duyar, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım, Okul Müdürü Ayhan Kıran’ın da her türlü işlemlerin hızla yerine getirilmesinde çaba gösterdiklerini kaydetti.

  Yurdun temeli, bugün saat 10.00’da Ankara Valisi Kemal Önal tarafından atılacak. Sıtkı Alp, “eğitime desteklerini Alp aliesi olarak sürdürmeye devam edeceklerini” söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı