Gündem Haberleri

  Eğitime itiraz olamaz

  Ergül SATIÇ, Macit SEFİLOĞLU / İZMİR
  15.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitime karşı çıkanlara yanıt verirken, ‘‘Kimse bilime, eğitime karşı çıkamaz. Bir ülkenin çocuklarının hepsinin okumasına, daha çok okumasına, eğitim denen sihirli nimetten pay almasına kimse karşı çıkamaz. Eğitim konusu partilerin, siyasetin üstündedir, buna itiraz olamaz’’ dedi.

  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün dün yeni öğretim yılına başlaması törenine katılan Demirel'e ‘‘fahri doktor’’ unvanı verildi. Demirel, ülkede ilkokula başlayan her 100 çocuktan sadece 9'unun üniversiteye girebildiğini hatırlattıktan sonra, ‘‘Böyle gidemeyiz. Bilim lazım bir şeyse herkese lazım’’ dedi, Türkiye'nin, 2000'li yıllara girerken yeni hamleler yapması gerektiğini vurguladı.

  Demirel, daha sonra Torbalı'nın Yazıbaşı Beldesi'nde, 22 bin metrekarelik alana kurulan, günde 1500 ceket, 3 bin pantolon ve 5 bin gömlek üreten ATF tesislerini, ardından da İzmirli işadamlarının oluşturduğu Güçbirliği Holding'in Tire'de kurduğu entegre tekstil yatırımın ilk bölümünü hizmete açtı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı