Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eğitime ‘Diyanet’ modeli Her köye, bir okul bir öğretmen

  Hürriyet Haber
  16 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 16 Eylül 1998 - 00:01

  Milli Eğitim Bakanlığı, temel eğitimin yaygınlaştırılması ve amacına ulaşması için Diyanet İşleri Başkanlığı'nı örnek aldı. Toplumsal yapının oluşturulmasında artık, ‘eğitim-okul’ olgusu önem kazanacak.

  Bakanlık, Diyanet'in, din hizmetlerini en ücra köye kadar götürmek için uyguladığı ‘Bir cami, bir imam’ modelini, ilköğretimde ‘Bir okul, bir öğretmen’ şeklinde uygulamaya koyacak. Yalnız köylerdeki çocukları değil yetişkinleri de, ‘Okul ve eğitim ışığından uzak tutmamayı’ amaçlayan proje, geçen ay tüm il milli eğitim müdürlerine duyuruldu. Yeni öğretim yılında ‘uygun olan her köyde’ başlatılan projeye göre, devlet en ücra köye kadar yalnız din hizmeti götürmekle yetinmeyecek. 8 yıllık eğitimin vereceği olanaklardan yetişkinlerin de yararlanması sağlanyacak proje, şöyle işleyecek:

  İLK 3 YIL ÇOCUĞUN KÖYÜNDE

  Başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere devlet, bu yıl da yine eğitimini köyünde sürdürme olanağı bulunamayan ilköğrenim çağı çocuklarını, merkez okullara taşımayı sürdürecek. Taşımalı eğitim ve yatılı bölge ile pansiyonlu ilköğretim okulları da, tam kapasite çalışacak. Ancak, çocukların ilköğretimin ilk 3 yılında ‘köyünden çıkarılmaması’ esas olacak.

  TAŞIMALI SON 5 YILA

  Hemen her köyde, ilk 3 yıl çocuğu için bir okul açık tutulacak. Böylece, hem çocuğun ailesinin yanında kalması sağlanacak hem de yetiştinlere başta eğitim olmak üzere hizmet verilecek. Zorunluluk duyulan yerlerde devreye girecek taşımalı eğitimden, ilköğretimin son 5 sınıfında okuyan çocuklar yararlandırılacak.

  ÖĞRETMEN TAŞINACAK

  Güvenlik nedeniyle kapalı tutulan 1513 okulun dışında, Olanağanüstü Hal Bölgesi'ndeki 200 kadar okul da dahil olmak üzere, tüm köy okulları sırayla açılacak. Öğretmen sorunu ise ‘Gezen öğretmen’ uygulamasıyla çözülecek. Çocukların yerine, öğretmenler ilk 3 sınıfı okutmak için köylere taşınacak.

  HER OKULA KİTAPLIK

  Taşımalı eğitim kapsamındaki öğrencilere öncelik vermek koşuluyla, başta ders kitabı olmak üzere kırtasiye, giyim ve yemek yardımı, köyde kalan çocuklara da yapılacak. 1.6 milyon kadar kırsal kesim çocuğuna ders kitabı dağıtılacak. Köylerdeki okullardan başlayıp daha sonra her sınıfa kütüphane kurulacak.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı