ADIYAMAN HABERLERİ

Eğitimde ’Sosyalleşme’ Dönemi

IHA
30.09.2015 - 10:42Son Güncelleme :
IHA

Adıyaman’da değerlendirme toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Yaşar Koçak, eğitimde sosyal aktivitelerin de önemli olduğunu belirterek, eğitimcilerden öğrencileri sosyalleştirmelerini istedi.
Esentepe Anadolu Lisesi salonunda gerçekleşen değerlendirme toplantısına Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Yaşar Koçak, Daire Başkanı Ali Akar, Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, ilçe milli eğitim müdürleri, il milli eğitim şube müdürleri ve merkez ortaöğretim okul müdürleri katıldı. Toplantıda konuşan Genel Müdür Koçak, Adıyaman’ın coğrafi konumu itibariyle önemli bir yerde olduğunu, öğrencilerle daha fazla ilgilenilmesi gerektiğini ve çocukların okula devamı konusunda hassasiyetle üzerinde durulması gerektiğini dile getirdi. Halk Eğitimler bünyesinde açılan kursların önemli olduğu ve öğretmenlerin bu kursları sahiplenmesi gerektiğini kaydeden Yaşar Koçak, bu konuda da başarılı sonuçlar alındığını ifade etti.
SOSYALLEŞME UYARISI
Eğitimde sosyal aktivitelerin de önemine değinen Koçak, eğitimcilerden öğrencileri sosyalleştirmelerini istedi. Koçak, “Derdimiz sadece akademik başarı değil, bunun yanında çocukların sosyal aktiviteleri de önemlidir. Veliler, toplum hep akademik başarı istiyor. Ama yarına sosyal çocukların ortaya çıkması için sosyal başarıya da bakılmalı ve çocuklarımız sosyalleştirilmelidir. Okul müdürlerine bu konuda önemli işler düşüyor. Velilerimizle iletişime özen gösterilmeli sorunların çoğunun çözümü okulda gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle velilerle ilgilenilmeli gerekli açıklamalar yapılmalıdır" dedi.
YGS başarısında Adıyaman’ın Türkiye ortalamasına göre iyi durumda olduğunu kaydeden Koçak, özellikle öğrenciye yanlışların doğruları götürdüğü eğitim sistemi ile ilgili gerekli bilincin iyi aşılanmasını da istedi. Son 5 yılda Adıyaman’ın eğitim alanında önemli bir yükselişte olduğunu vurgulayan Koçak, "Son 5 yılın ortalamaları değerlendirildiğinde Adıyaman’da önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bölgeye göre iyi durumdadır. Derslik sayısı bakımından Adıyaman bölge ortalamasının üzerinde Türkiye ortalaması altındadır. YGS konusunda Türkiye ortalaması trendindedir. Bu bölge açısından iyi bir göstergedir. Öğretmen kontenjanı noktasında iyi durumda, sınıf tekrarı noktasında da iyi durumdadır. Anne okur-yazarlığı bölgenize göre iyi durumdadır” diye konuştu.
AKILLI TAHTA KULLANIMI
Koçak, yeni eğitim siteminde akıllı tahtalarında önemli olduğunu söyleyerek, akıllı tahtaların daha etkin kullanılması için öğretmen ve öğrencilerin bilinçlendirilmesini istedi. Koçak, "Teknolojiye karşı olunmamalı ve bilinç kazandırılmalıdır. Öğrencimizin mutlaka zorunlu eğitimi alması gerektiğini uluslararası kriterler için önemli olduğunu meslek okullarına bu konuda önemli işler düşüyor” ifadelerini kullandı.
İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan ise konuşmasında, bazı aileler mevsimlik işçi olduğunu ve bunun eğitimi çok etkilediğine dikkat çekti. Özkan, “Mevsimlik işçi konusu bizi çok etkiliyor. Çocukların gidiş ve geliş tarihleri okul dönemine denk geliyor. Bu da başarıyı etkiliyor. Anadolu Liselerinde Türkiye ortalaması üzerinde, Meslek Liselerinde Türkiye ortalamasının altındayız. TEOG başarısı Türkiye ortalamasının çok üzerindedir; ilimiz bu açıdan örnektir. Yalnız bazı başarılı öğrenciler il dışına gitmektedir. Buda bizim başarımızı olumsuz etkilemektedir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Eğitimde ’Sosyalleşme’ Dönemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 10 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğitimde ’Sosyalleşme’ Dönemi haberi güncellenecektir.

  ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  12 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:22
  • İkindi
   15:07
  • Akşam
   17:26
  • Yatsı
   18:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı