Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Eğitimde liderlik konusu üniversitede tartışılıyor

  AA
  07.06.2013 - 14:08 | Son Güncelleme:

  Üniversitede, ‘Eğitim Yönetiminde Liderlik Arayışları ve Çözüm Önerileri’ konulu çalıştay yapıldı.

  Çalıştayda konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, “Liderde olması gereken vasıflar; şefkat ve merhamettir. Öğretmen öğretmenlik fonksiyonunda bu özelliklere sahip olduğu takdirde, çocuklarımızı okullardan mezun ettiğimizde ülkeye büyük bir katkımız olacaktır” dedi.
  Fatih Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Celal Gülşen ise okuldaki liderlerin sadece atamayla gelmesinin dezavantajları olduğunu ifade ederek, “Atama insana liderde olması gereken özellikleri kazandırmayabilir. Okulun hakimiyetini baskı, şiddet ve söndürmeden ziyade merhamet, adalet ve iktisatlaşma sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
  Eğitimde köklü değişikliklerin yapılması gerektiğini ve yapılan çalışmalardan geri dönüşleri alabilmek için zamana ihtiyaç olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Gücin de “Ülkemizde eğitim alanındaki eksikliklerin giderilmesi, yanlışların düzeltilebilmesi için zamana ihtiyaç vardır. Dünyada eğitim alanında liderler var ancak ülkemiz tarihinde böyle bir isim maalesef yok, en uzun soluklu Milli Eğitim Bakanı bile hayallerini ifade edemeden seçimlere maruz kalıyor” görüşünü aktardı.
  Fatih Üniversitesi tarafından düzenlenen çalıştayda altı ayrı başlıkta; “eğitim yöneticisi nasıl olmalı, eğitim yönetiminde liderlik sorunları, okul yönetiminde liderlik ve denetim, okul müdürünün bir günü nasıl olmalı, eğitim kurumu yöneticileri nasıl atanmalı, okul kültürü oluşturmada yol arayışları” akademisyenler, yüksek lisans öğrencileri, çevre okullarının yöneticileri tarafından masaya yatırıldı.
  Çalıştayın ardından ortaya çıkan bilgiler ışığında bir rapor hazırlanacağı bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı