Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eğitimde Kurtuluş Savaşı

  Eyüp KELEBEK-Tahsin DOLAVCI-Hakan TÜRKTAN-Saadet K
  12 Eylül 2005 - 14:31Son Güncelleme : 12 Eylül 2005 - 14:31

  Kütahya Linyit İlköğretim Okulu’nda yeni eğitim-öğretim yılını başlatan Başbakan Erdoğan, "yat uyu devrinin" bittiğini, eğitimde Kurtuluş Savaşı verdiklerini söyledi.
    Ders zili çaldı

  Erdoğan’a  ‘Sayın Başbakan dün 5 şehit verdik’ diye bağıran bir kişi polisler tarafından gözaltına alındı.

  Kütahya Linyit İlköğretim Okulu’nda düzenlenen 2005-2006 eğitim öğretim yılı ile ilköğretim haftasının açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile çok sayıda kişi katıldı. Okul bahçesindeki törende halk oyunları gösteri sundu. Başbakan Erdoğan protokolde otururken yanına gelen adaşı Linyit İlköğretim Okulu 3-C sınıfı öğrencisi Recep Tayyip Tunçay’ın yanağını okşayıp bir süre sohbet etti. Aynı okulun 1'inci sınıf öğrencisi Nurdağ Kızıldağ da Başbakan Erdoğan'ın yanına gitti. Başbakan, küçük Nurdağ ile sohbet etti.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada eğitim sisteminde bazı kronik sorunlar olduğunu bildiklerini anlatırken, “Biz bir çok problemlerin var olduğunu inkar etmedik. Gelmiş geçmiş hükümetinlerin eğitimde ihmalinin var olduğunu biliyorduk. Türk eğitim sistemini çağın gereklerine göre getirmek için bütün sistemi yeniden ele almak zorundayız. Eğitim sisteminin her alanıyla yüzleştik. Önemli adımlar attık. 2005-2006 öğretim yılında eğitime yaptığımız yatırımların meyvalarını toplayacağız. Eğitim davasının hedefine ulaşması gayreti içindeyiz. Türkiye için eğitimde yeni bir ‘Kurtuluş Savaşı’, yeni bir milli mücadele veriyoruz. Bu konuda kararlı adımlar atıyoruz” dedi.

  Eğitime yapılan harcamaların Türkiye’nin geleceğine yapılan yatırım olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, Türkiye bütçesinde en büyük payın Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrıldığını söyledi. Eğitime yapılan yatırımların çağın gereklerine ve çocukların geleceğine yönelik olduğunu ifade eden Erdoğan şöyle konuştu:

  ‘UYU, YAT, UYU” YERİNE “OKU, DÜŞÜN, UYGULA’

  “2003 yılından bu yana 60 bin yeni derslik yaptık. Bu bir rekordur. 2 katrilyonluk kaynak hayırseverlerindir. Cumhuriyet tarihimizde okullara 174 bin bilgisayar alınmıştır. Biz göreve geldikten sonra bu yılın sonuna kadar okullara alınan bilgisayar sayısı 406 bine ulaşacaktır. Bunun 206 binini devletten, 200 binini de açtığımız kampanyalarla sağladık. 2005 yılının sonuna kadar okulların yüzde 98’inde internet bağlantısı olmuş olacak. Öğretmenleri de unutmadık. 100 bin öğretmeni diz üstü bilgisayara kavuşturduk. Son 2.5 yılda Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis ettiğimiz kadro sayısı 182 bindir. 37 yıldır hiç değişmeyen müfredatı değiştiriyoruz.”

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha önce alfebelerde ‘uyu, uyu, yat uyu’nun çocuklara öğretildiğini anımsatarak, bunun yerine ‘oku, düşün, uygula ve neticelendir’i öğretmek gerektiğini söyledi. Erdoğan, yeni öğretim yılında 106 milyon ders kitabını ücretsiz olarak dağıttıklarını, okullarda ünite dergilerinin yasaklandığını hatırlattı.

  KIZLARIN OKUMASINA DESTEK

  Yoksul ailelerin çocuklarına ekonomik destekte bulunduklarını, ilköğretimdeki erkek öğrencilerin annelerinin hesaplarına 18 YTL, kız öğrencilerin annelerine de 22 YTL aylık para yatırıldığını söyleyen Erdoğan, “Orta ööğretimde okuyan erkek öğrenciler için ise 28 YTL, kız öğrenciler için de 39 YTL yatırılıyor. Bunu bilmeyen yoksul anneler öğrensin, gidip paralarını alsın. Biz bu paraların sağa-sola, sigaraya harcanmaması için babalara değil, annelere veriyoruz. Ayrıca kız öğrencilere verilen para miktarı erkek öğrencilerden fazla. Bunu ‘Haydi kızlar okula kampanyası’ için yapıyoruz. Ailelerin kızlarımızın eğitim hakkını elinden almamasını diyoruz. Kampanya çerçevesinde 150 bin kızımızı okula gönderdik. Çocuklarımıza gereken eğitim katkısında bulunuyoruz. Türkiye’nin gözden çıkaracağı tek bir evladı yoktur. Genel liselerdeki eğitimi 4 yıla çıkarmayı, sınıfları da 30 kişinin altına indirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından 900 öğrencinin eğitim gördüğü Kütahya Linyit İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilere ücretsiz ders kitapları dağıttı.

  ‘5 ŞEHİT VERDİK’ DİYE BAĞIRDI

  Erdoğan okuldan ayrılıp otobüse bindiği sırada 30-35 yaşlarındaki bir kişi, “Sayın Başbakanım dün 5 şehit verdik’ diye bağırdı. Polisler bu kişiyi üzerine atlayarak etkisiz hale getirdikten sonra ekip otosuna bindirip gözaltına aldı.

  Başbakan Erdoğan daha sonra eşi Emine Erdoğan ile birlikte Nafi Güral Fen Lisesi ile Özel Konuralp Lisesi’nin açılış törenlerine katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı