Dünya Haberleri

  Eğitimde işbirliği

  Özgür EKŞİ / TÜRKİSTAN- Fevzi KIZILKOYUN / DHA
  25.05.2010 - 14:08 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Kazakistan arasında eğitim konusundaki her türlü işbirliğini destekleyeceklerini belirterek, “Bu sadece ülkelerin kalkınması için değil, dostluk, kardeşlik bilincinin yeni nesillere taşınması için de gerekli” dedi.

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in daveti üzerine Kazakistan’a giden Cumhurbaşkanı Gül, helikopterle Türkistan’a  geçerek Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi’ni ziyaret etti. Üniversite kütüphanesinin temel atma törenine katılan Gül ve Nazarbayev, bina için kullanılacak tuğlalardan birinin oluklarına, içinde mesaj yer alan kapsülleri bıraktı. Ortak metinde, “Kazakistan ile Türkiye halklarının bugünkü sarsılmaz dostluğunun, barış ve huzur içinde yaşamasının, kardeş ülkeler arasındaki işbirliğinin doğal bir devamı olarak Türkistan şehrindeki Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesi Yerleşkesi’nde tıp fakültesi eğitim binası, kütüphane ve öğrenci yatakhanesi yeni binalarının temeli atıldı” ifadesine yer verildi. Türklerin yurdundayımTörenle fahri profesörlük unvanı verilen Gül, konuşmasında, “Türklerin kutsal yurdu Türkistan’da ve bu üniversitede bulunmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum. Eğitim alanındaki işbirliği sadece ülkelerin kalkınması için değil, dostluk, kardeşlik bilincinin yeni nesillere taşınması için de gerekli” dedi.

  Fahri prof. unvanı aldı

  TÜRKİSTAN bölgesindeki Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı abdullah gül, burada tıp fakültesi binasının açılışının yanı sıra kütüphane binasının temel atma törenine de katıldı. Gül, üniversitenin öğrencileri tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Cumhurbaşkanı abdullah gül’e törenle fahri profesörlük unvanı verildi. Cübbe giyen Gül’e berat ve asası Nazarbayev tarafından sunuldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı