Eğitim Haberleri

  Eğitimciler yeni sistemi yorumladı: Sınavlar ortadan kalkmadı

  Gülseven ÖZKAN
  04.09.2013 - 15:27 | Son Güncelleme:

  Bakan Nabi Avcı’nın açıkladığı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’ni değerlendiren eğitimcilerin bazıları, sınavların ortadan kalkmadığını, öğretmenlerin baskı altında olacağını, bazıları ise öğrencilerin öğrenmeye açık hale geleceğini savundular. Ayrıca, adı ‘merkezi’ de olsa sınavların ortadan kalkmadığını vurguladılar.

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, merakla beklenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’ni açıkladı. Sistemin ayrıntılarını değerlendiren eğitimcilerin bir kısma özellikle öğretmenlerin baskı altında olabileceğini, merkezi de olsa sınavların ortadan kalkmadığını savundu. Bir kısmı ise, öğrencilerin öğrenmeye açık hale geleceğini söyledi. Yeni sistem sonrasında eksikliklerin giderilebileceğini belirterek, müfredatın ülke genelinde eş zamanlı olmasının önemine değindiler.
  Uzmanların, yeni sistemle ilgili yorumları şöyle:

  Eğitimciler yeni sistemi yorumladı: Sınavlar ortadan kalkmadı

  Bunun adı 36 tane merkezi sınavdır
  Batuhan Aydagül (Eğitim Reformu Girişimi Koordinatörü):
  Bakanlık yeni sistemle eğitim sorunlarını çözmeye yönelik yeni bir şey söylemiyor. Tasarlanan sistem Türkiye’de okullar arasında farklılıklar olmadığını, ülkenin her yerinde müfredatın eş zamanlı okutulduğunu kabul ediyor. Bu son derece yanlış olup bir temeli barındırmıyor. Ülkemizde çok ciddi eşitsizlikler var. Bunlar çözülmeden tasarlanan sistemden en çok etkilenecek gruplar ciddi riskler taşıyacaktır. Yapılacak sınavlara merkezi denmese de bunlar merkezi olarak düzenlenecektir. Müfredatı lağıyla okuyamamış çocuklar için de eşitsizlik ortaya çıkacaktır. Bunların farkında olan veliler yine ilk iş olarak dershaneye başvuracaktır. Sınav dershaneye gitmeyi arttırarak öğretmelerin not esnekliğini ortadan kaldıracak. Merkeziyetçiliği güçlendiren bir sistem olmuştur. İnsan haklarına aykırı olarak zorunlu okutulan din derslerinin sınav kapsamında olmasının rasyonel bir açıklaması da yoktur. Ortaöğretimde yeni düzenleme olmadığı sürece sınavda yapılan değişiklikler eksik kalacak. Öğretmen, öğrenci ve veli üzerinde baskı unsuru oluşturacaktır. Bunun adı sadece 36 tane merkezi sınavdır.

  Eğitimciler yeni sistemi yorumladı: Sınavlar ortadan kalkmadı

  Çocuk öğrenmeye açık olacak
  Hatice Yılmaz (Final Dershanesi Eğitim Koordinatörü):
  Sınavsız yerleştirme mümkün değil. Okadar çok çalışıldı ancak eğitimin ölçüsü sınav olduğu görüldü. Burada çocuk her an öğrenmeye açık, çalışmak zorunda kalacak. “Sene sonunda çalışırız” mantığını engeller ve öğrenciyi öğrenmeye yönlendirecektir. Doğru yöntemdir bu. Eğitimde kaliteyi zaman içinde arttırabilir. Sistemle lehine kullanılan notların kontrol altına alınması doğru ancak öğretmenler ne kadar tecrübeli olursa olsun okula göre verilen bilgi farklıdır. Çocukların alma gücüne göre bilgi verilir. Burada bazı öğretmenler esnek not verebilir. Bu anlamda değerlendirme yapılırken dikkatli olunması gerekiyor. 3 yıl sonra tabletlerle eğitim verilmesi doğru yöntem ama aynı sınıfta, aynı anda sınav nasıl olacak? Sınavda açık uçlu sorular nasıl yanıtlanacak? Bu ilginç bir yaklaşım, detaylandırılmalı. Burada bir yola çıkıldı. İlk uygulama aralık ayında, sonuçları görülecek ve eksikler giderilirse sorun olmayacaktır. Başlangıçta dershanelere olan ihtiyaç artsa bile ilerleyen zamanda ilgi azalır. Sistem çocukları öğrenmeye teşvik edecek.

  Eğitimciler yeni sistemi yorumladı: Sınavlar ortadan kalkmadı

  Tek sınav hakkı verilmeli
  Cem Gülan (Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Eş Başkanı):
  Özel okullara ve vakıf üniversitelerine ben öğrenci bulacağım demek devletçilikte son nokta. Bakan’dan en kısa sürede randevu almak için başvuracağım. Çünkü özel okullara ayrı bir sınav hakkı verilmemesi dünyanın hiçbir yerinde yok. Özel okulların ayrı sınav hakkı olmalı. Mutlaka özel okullara tek sınav hakkı isteyeceğiz.

  Sınav ve stres devam edecek
  İsmail Koncuk (Türk Eğitim- Sen Genel Başkanı):
  Burada en önemli gelişme 6, 7 ve 8’inci sınıflarda liselere girişte alınacak ağırlıklı başarı ortalamalarıdır. Bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendirmek gerek. Ancak daha önce yapılan sınavlardan farklı olmayacak. Güvenli ve stresten uzak olacağı yönünde iddialar doğru değil. Merkezi olarak ülke genelinde yapılan sınav nasıl stresten uzak olacak? Sınav kalkmadı başka bir sınav getirildi.

  Eğitimciler yeni sistemi yorumladı: Sınavlar ortadan kalkmadı

  Alternatif kurumlara da ihtiyaç olacaktır. Bu, dershanelere olan ihtiyacı ortadan kaldıracak bir sınav sistemi değil. Sayın Bakan’a açık uçlu sorular konusunda yeniden değerlendirme yapmasını tavsiye ediyorum. Açık uçlu soru, açık uçlu değerlendirme, yani puan anlamına da gelir. Testler yapılırken bile onlarca öğrenci itiraz ederken, öngörülen sistemde şaibeler ortaya çıkacaktır. Müfredatı yetiştiremeyen, öğretmen sıkıntısı bulunan okullar da merkezi sınava tabi olacak ve haksızlıklar, sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu konuda gerekli tedbirler alınmalı.

  Etiketler: dershane , okul , ortaöğretim
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı