Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  "Eğitimciler toplu sözleşme açıklaması beklemeli"

  A.A.
  18.07.2007 - 16:50 | Son Güncelleme: 18.07.2007 - 16:50

  Türk Eğitim-Sen İstanbul Bölge Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanefi Bostan, eğitim çalışanlarının seçime katılan partilerden öncelikli olarak toplu sözleşme hakkının verilip verilmeyeceği konusunda açıklık beklediğini bildirdi.

  Bostan, yaptığı yazılı açıklamada, eğitim çalışanlarının yıllardır mağdur edildiğini öne sürerek, “Eğitim çalışanları, seçime katılan siyasi partilerden öncelikli olarak Toplu Sözleşme hakkının verilip verilmeyeceği konusunda açıklık beklemektedir” dedi.

  Haziran ayı itibarıyla 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 2 bin 245 YTL olduğunu belirten Bostan, en az yoksulluk düzeyinde bir maaş, grev ve yönetime katılma hakkı talep ettiklerini söyledi.

  Bostan, 5 yıl önce az maaş alan memur ve araştırma görevlilerinin maaşını yükseltmek için çıkarılan “Görev Tazminatı Kararnamesi” gereğinin şimdiye kadar yerine getirilmediğini, aksine bu kararnameye dayanılarak üst düzey bürokrat maaşlarının 5 yıl önce 250 ile 400 YTL arasında arttırıldığını öne sürerek, görev tazminatının bütün eğitim çalışanlarına yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti.

  YÖK Yasası'nın değiştirilerek akademik, mali ve idari özerkliğin sağlanması gerektiğini belirten Bostan, sözleşmeli ve ücretli öğretmen istihdamına son verilerek, öğretmen olmak için bekleyen 200 bin öğretmen adayının kadrolu olarak atanmasını istediklerini ifade etti.

  Başöğretmenliğin ve uzman öğretmenliğin önüne konulan kotaların kaldırılarak hak eden her branştaki öğretmene başöğretmen ve uzman öğretmen olma yolunun açılması veya birçok haksızlığı beraberinde getiren yeni uygulamanın bütünüyle kaldırılmasını isteyen Bostan, “Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'te kadrolaşma furyasına son verilerek, hakları gasp edilenlere haklarının iadesini, atama ve görevlendirmelerde liyakat ve becerinin esas alınmasını istiyoruz” dedi.
  Bostan, okullarda şiddet, taciz, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığına karşı ciddi önlemlerin alınması ve gençlerin bu tuzaklardan korunması için bütün devlet kurumlarının ve kamuoyunun seferber edilmesi gerektiğini bildirdi.Bostan, diğer taleplerini de şöyle sıraladı:
  “Meslek liselerinin önündeki engeller kaldırılarak bu lise mezunlarının istedikleri fakültelere girmelerinin sağlanmasını, üniversite ve lise düzeyindeki öğrencilerin barınma ve yurt ihtiyaçlarının karşılanmasını, sağlıklı beslenmeleri için gerekli tedbir ve önlemlerin alınmasını, evli eğitim çalışanlarının aile bütünlüğünü korumak amacıyla aynı ilde görev yapmalarının sağlanmasını, yüksek lisans ve doktora yapan eğitim çalışanlarına gerekli kolaylığın sağlanmasını bütün eğitim çalışanları adına ve eğitim iş kolunda yetkili sendika olarak talep etmekteyiz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı