GeriEğitim Zorunlu din dersi anayasa hükümleri korunarak uygulamada değiştirilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zorunlu din dersi anayasa hükümleri korunarak uygulamada değiştirilecek

Zorunlu din dersi anayasa hükümleri korunarak uygulamada değiştirilecek
refid:7464146 ilişkili resim dosyası

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) sözleşmeye aykırı bulduğu zorunlu din dersinin, Anayasa’daki mevcut hükümler korunarak uygulamada değiştirilmesini kararlaştırdı.

AKP yönetimi, Anayasa taslağında din dersini seçmeli hale getiren öneriler yerine mevcut hükmün korunmasını kararlaştırdı. Bu konuda Devlet Bakanı Mehmet Aydın başkanlığında oluşturulan bakanlar komisyonu, 1982 Anayasası’ndaki hükümlerle seçmeli bir uygulama yapılabileceği kararına vardı. Anayasa’daki hüküm şöyle: "Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve orta-öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlıdır."

Yeni formüle göre, din kültürü dersinin içeriği "evrensel dinler ve genel ahlak bilgileri" temel alınarak değiştirilecek ve İslamiyeti öğreten ayrı bir din eğitimi programa alınacak. AKP’nin Anayasa Komisyonu Başkanı Dengir Mir Mehmet Fırat, "1982 Anayasası’nda iki fıkra var. 1’incisinde din kültürü va ahlak dersi düzenleniyor, 2’ncisinde din eğitimi. Uygulamayla ilgili bir sıkıntı var. Seçmeli olarak din dersi devreye girerse sıkıntı ortadan kalkar" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle