GeriEğitim Yüzdelik dilim nedir, ne demek? Yüzdelik dilim hesaplama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüzdelik dilim nedir, ne demek? Yüzdelik dilim hesaplama

Yüzdelik dilim nedir, ne demek? Yüzdelik dilim hesaplama

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş YEP (Yerleştirme Esas Puanları) ve yüzdelik dilimleri 30 Haziran (bugün) itibariyle adayların erişimine açıldı. YEP puanlarının yanı sıra yüzdelik dilimin de tercih sürecinde etkili olması öğrencilerin kafasında soru işareti bıraktı. Konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen öğrenciler araştırmalarını sürdürüyor. Peki, yüzdelik dilim nedir, nasıl hesaplanır?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş YEP yüzdelik dilimleri açıklandı. TEOG puanlarının açıklanmasının ardından öğrenciler şimdi yüzdelik dilim hesaplama işleminin nasıl yapılacağı sorusunun cevabını arıyorlar. İşte yüzdelik dilim hesaplama hakkında faydalı bilgiler!

 Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan “2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu”na göre, 8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, YEP yüzdelik dilim önceliği, tercih önceliği, okul kontenjanı esasına göre yapılacak. Tercih süreciyle ilgili detayları araştıran öğrencilerin merak ettiği bir diğer konu da yüzdelik dilimin ne anlama geldiği oldu. Peki, yüzdelik dilim nedir?

Yüzdelik Dilim Nedir ?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye’de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde % 8 giren bir öğrenci 1 300 000 (Teog sınavına giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104 000. olmuştur. Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

NASIL HESAPLANIR?

Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralamasını gösteren değerdir. Sınav sonuç belgesinde il ve ülke geneli yüzdelik dilim açıklanır. İl genelinde açıklanan yüzdelik dilim öğrencinin elde ettiği yerleştirmeye esas puanla o ilde sınava giren tüm öğrenciler içerisindeki başarı sıralamasını gösterir. Türkiye geneli yüzdelik dilimi ise öğrencinin elde ettiği yerleştirmeye esas puanla tüm ülkede sınava giren tüm öğrenciler içerisinde ülke genelindeki başarı sıralamasını gösterir


Yorumları Göster
Yorumları Gizle