GeriEğitim Yurtdışından Türkiye üniversitelerine geçişte yüzde 10 kararı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurtdışından Türkiye üniversitelerine geçişte yüzde 10 kararı

Yurtdışından Türkiye üniversitelerine geçişte yüzde 10 kararı
refid:29982054-spot ilişkili resim dosyası

Yükseköğretim Kurulu, yurtdışındaki bir üniversiteden Türkiye’ye yatay geçiş yapacak öğrencilerle ilgili bir duyuru yaptı. Buna göre, yurtdışından Türkiye üniversitelerine geçişte yüzde 10 kararı uygulanacak.

Duyuruda şöyle denildi:
“Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 19.08.2015 tarihli toplantısında, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda kontenjan verilen KKTC dahil yurtdışındaki üniversitelerin birisinden ülkemizdeki yüksek öğretim kurumunun ilgili programının her bir sınıfına yatay geçiş yapabilecek öğrenci sayısının o programın ilgili sınıfının yurtdışı yatay geçiş kontenjanının yüzde 10’unu geçmeyecek şekilde olmasına karar verildi. Söz konusu kararın 2015-2016 eğitim öğretim yılı yatay geçiş işlemlerinde de uygulanması hususu üniversite rektörlüklerine bildirildi.
Ancak 2015-2016 eğitim öğretim dönemi için yapılan yatay geçiş işlemlerinin büyük ölçüde tamamlanmasından dolayı ve mağduriyetlerin yaşanmaması için ilgili kararın 2016-2017 eğitim öğretim döneminden itibaren uygulanmasına karar verildi.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle