GeriEğitim Yurtdışındaki okullara vakıf formülü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurtdışındaki okullara vakıf formülü

Yurtdışındaki okullara vakıf formülü
refid:28079212 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Türkiye'nin yurt dışındaki eğitim hizmetlerine yapacağı katkının, bir vakıf bünyesinde yapılmasının daha uygun olacağı görüşünün öne çıktığını" söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara’da basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yurtdışındaki okullarla ilgili konuşan Avcı, en somut önerinin vakıf kurulması olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Yurtdışındaki okulların büyük bir bölümü milletin okullarıdır. Bunlar değişik adlar altında milletten toplanan paralarla yapılmış yani milletin emeğine dayanan yapılanmalardır. Bunların kötü amaçla kullanıldığına dair farklı ülkelerden Türkiye’ye şikayetler geldi. Türkiye’de olup bitenlere bakarak o ülke otoriteleri benzer bir uygulamanın benzer bir eğitim dışı çalışmanın kendi ülkelerinde yapılmasına endişe ettiklerini bize ifade ediyorlar. Zamanında bu okulların büyük bir bölümü ya cumhurbaşkanı ya başbakan ya da bakan düzeyinde verilen referanslarla bugünlere geldiler. Bu referansların tekrar teyidini istemek bu ülkelerin hakkıdır. Bu teyit verilir mi? Hayır bu teyit bugün verilmiyor. Yaşananlardan sonra böyle bir kefalet hiçbir makam tarafından verilmiyor. Verilmez. Bunlarla ilgili yapılacak düzenlemelerde o ülkenin otoriteleri bizden yardım isterse ki bazı ülkelerde istiyorlar, o yardım kendilerine nasıl verilir, nasıl bir kurumsallaşma içinde bu destek sürdürülebilir, onun arayışı içerisinde bu çalışmalar yapılmıştır.

150’yi aşkın ülke

Aşağı yukarı 150’yi aşkın ülkedeki kurumlardan söz ediyoruz. Değişik isimler altında açılmış okulları düşünürsek bunların bazıları yerel bir sivil toplum örgütü görüntüsü altında açıldı. Bazıları bir ticari kuruluş statüsünde açıldı. Bazıları o ülkenin yetkili makamlarının izniyle dolayısıyla o ülkenim eğitim otoritesine bağlı olarak açıldı. Her birinin açılış ve kapanış veya dönüştürülme açılması da dönüştürülmesi de kapanması da o ülkelerin mevzuatına göre yapılacak demektir. Burada bizim üzerinde yüzde 100 tasarruf yetkimiz olan okullar elçiliğimize bağlı olan okullardır. Bakanlar Kurulu’nda yaptığımız sunumda Türkiye’nin yurtdışındaki bütün eğitim hizmetlerine yapacağı katkının bir vakıf bünyesinde yapılmasının daha uygun olacağı görüşü ön plana çıktı. Farklı statüdeki okullar ve farklı mevzuatlara yönelik bir çalışma yapılacağı için değişik ülkelerde her biri farklı mevzuatı olan ülkelere götürülmesine ilişkin düzenlemelerin de sivil bir yapılanma içerisinde olmasının daha makul olacağı görüşü ağır bastı. Mümkün olan en kısa zamanda yurt dışındaki eğitim kurumlarının gerçekten sadece eğitim veren kurumlar haline gelmesi için ne mümkünse yapacağız.”

15 bin öğretmen ataması

15 bin öğretmen ataması ile ilgili olarak açıklama yapan Bakan Avcı, “Öğretmenler Günü’nde yaptığı açıklamada başbakan, 15 bin rakamını telaffuz etti. Biz de hazırlıklarımızı 15 bine göre yaptık. Beklenenin üzerinde bir sayıda atamayı gerçekleştirmiş oluyoruz. Bunlarla ilgili hangi branştan ne kadar öğretmen atanacağını da hangi ilkeye göre nasıl hesapladığımızı daha önce açıkladım. Gördüğüm kadarıyla da ilgili kamuoyunda olumlu karşılandı. Yönetmelikte yaptığımız küçük bir düzenleme ile yönetmelikte daha kapsamlı bir düzenleme yapmak için çalışıyoruz ama bu şubat atamalarına yetişmesi için küçük ama önemli düzenleme yaptık. O da başvurularda 40 yaş şartının aranmaması. Bunun gerekçesini de açıkladık. Özellikle 28 Şubat döneminde öğretmen adaylarından hak kazandıkları halde bir bölümünün o günün koşullarıyla göreve başlatılmadığını, bir mağduriyet oluştuğunu mağdur adaylar bize iletiyorlardı. Mağduriyetleri gidermek için yönetmelikten 40 yaş koşulunu kaldırdık. Böylece herkes müracaat edebilecek” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle