GeriEğitim Yüksek öğrenim hedefleri şaştığında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüksek öğrenim hedefleri şaştığında

Yüksek öğrenim hedefleri şaştığında
refid:7326027 ilişkili resim dosyası

Yorucu / bıktırıcı ÖSS sınav sonucu bekleme süresi, yerleşim sonuçları, istenmeyen okullar belki de tekrar edilecek bir sınava hazırlık yılı daha.

Evet gençlerimizden bazıları mutlu-mesut okullarına kayıt oldular. Bazıları kayda bile gerek duymadı ama dershanelerin yine yolunu tuttular “seneye istediğim bölüm olacak “ diye. Yabancı dil hazırlık okumak durumunda kalanlar da var.
Ha tabii mezun olup, iş başvuruları sürekli geri dönenler de var aralarında.  Bizim gençlerin derdi sayarak bitmez ki..!

Bu kadar derde, deva da çok tabii. Ne demişler “ demokrasilerde çare tükenmez!”.

Benim önerim , bugüne kadar hiç düşünmeseler bile belli bir süreyi  yurtdışında geçirmeye uygun adaylara  yönelik olacak.

Bir, bu yıl istediğiniz bir bölüm ama istediğiniz okul yada şehir olmadığında Almanya’da ücretsiz yüksek öğrenim görebileceğinizi unutmamalısınız. Yaklaşık bir yıl süreyle almanız gerekecek bir Almanca hazırlık yılı olacak böyle bir seçimde. Ancak bildiğiniz gibi ülkemizde birçok özel yada devlet üniversitesinde zaten yabancı dil hazırlık programı uygulanmakta. Sonuç olarak fazladan bir yıl kaybı gibi yorumlanmayacaktır Almanya’da alacağınız 1 yıllık dil programı. Üstüne üstlük Almanya’da YÖK denkliği olan bir üniversiteden mezun olma şansınız olacak.

İki, Üniversiteye yerleşmiş mutlu ancak hazırlık sınıfında okumak durumunda kalan arkadaşlara da bir önerim var. Okulunuza kayıt yaptırıp kaydınızı dondurun, bir yıl dil hazırlık programlarına yurtdışına gitmeye hazırlanın.

Üç, Türkiye’de istedikleri bölüme kayıt olup Almanca hazırlık yılı geçirmek zorunda olanlara  (örneğin İşletme /Enformatik bölümleri gibi) ve de ilk kez Almanca öğreneceklere kesinlikle Almanya’da bir yıl hazırlık programı almalarını öneriyorum. Almanca öğrenmek İngilizce öğrenmeye göre daha uzun soluklu bir süreçtir bildiğiniz gibi.

Almanca hazırlık sınıflarında iki yıl maddi manevi sürünen bir çok öğrenci tanıyorum.
Cesur bir karar alıp Almanca hazırlık yılını Almanya’da geçirip gramer ve pratik ağırlıklı olacak eğitimden üst düzeyde yararlanıp lisans programınızı  daha verimli ve başarılı geçirme şansınızı tepmeyin derim.

Aslında bu öneri bazı ülkeler için daha ekonomik, hem rasyonel, hem de pratik bir çözüm olacak hazırlık yılı okumak durumunda olan gençler için.

Örneğin İngiltere veya Avusturalya gibi bir ülkede İngilizce hazırlık yılı geçirmek aslında düşünülenden de ekonomik olabilir uzun süreli öğrencilere uygulanmakta olan yarı zamanlı çalışma olanağı nedeniyle.

Dört, Eğer bir sonraki sene için dershanelerde Fen-Matematik ağırlıklı ders alma hedefiniz yoksa ve dil puanı ile yerleşebileceğiniz bir bölüm düşünüyorsanız da sizin için yurtdışı dil eğitim programları en uygun programlar olacak.

Bes, Bu sene mezun olmuş ve dil eksikliğinden iş bulma problemi yaşayanlara da sözüm kendilerine bir yıl daha yatırım yaparak uzun süreli dil programlarından yurtdışında yararlanmaları şeklinde olacak.

Unutmayın Eylül ayında özellikle İngiltere, Kanada ve benzeri ülkeler uzun süreli gelecek öğrencilere indirimli fiyatlar uygulamaya başladılar bile ve de Eğitim Danışmanları size en uygun programı teklif etmeye hazır bekliyorlar.

Bu durumda geleceği planlayıp, planları yürürlüğe koymak elinizde. Kolay gelsin…


Yorumları Göster
Yorumları Gizle