GeriEğitim YÖKDİL sınav yerleri açıklandı mı? YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? YÖK'ten açıklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖKDİL sınav yerleri açıklandı mı? YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? YÖK'ten açıklama

YÖKDİL sınav yerleri açıklandı mı? YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? YÖK'ten açıklama

YÖKDİL sınav yerleri açıklandı mı sorusunun yanıtını merak eden binlerce aday konuyla alakalı araştırmalarına devam ediyorlar. YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, üçüncü YÖKDİL sınavının tarihi belli oldu. Sınava katılım sağlayacak olan adaylar ise sınav yerlerinin belli olacağı tarihi merak ediyorlar. Peki, YÖKDİL sınav yerleri açıklandı mı? YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? İşte detaylar.

YÖKDİL sınav yerleri ne zaman açıklanacak sorusu, sınava katılım sağlayacak olan kişiler tarafından merak ediliyor. YÖKDİL sınavına katılım sağlayarak akademik anlamda yabancı dil yeterliliğini resmiyete dökecek olan vatandaşlar, sınav giriş bilgisini bekliyor. Peki, YÖK ile Anadolu Üniversitesi ortaklığında gerçekleşecek olan YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? İşte, tarih ve sınav giriş yerleri bilgisi

YÖKDİL sınav giriş belgesi yayınlandığında haberimizden erişebilirsiniz.

YÖKDİL SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, üçüncü YÖKDİL Sınavı 5 Kasım Pazar günü, 30 ilde ve 35 sınav merkezinde saat 09.30'da tek oturum halinde yapılacak.

Fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında düzenlenecek sınav, İngilizce, Arapça, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılacak.

YÖKDİL Sınavı'na, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilecek.

YÖKDİL NERELERDE GEÇERLİ OLACAK?

Bu sınava yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

SINAVIN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

YÖKDİL sınavının geçerlilik süresi YDS ile eşdeğer olacak. Adaylar her iki sınava da girebilecekler ve her iki sınavında lisansüstü eğitim, doçentlik sınavı ve akademik yükseltme süreçleri ile sınırlı olmak üzere eşit geçerliliği olacaktır.

180 DAKİKADA 80 SORU SORULACAK

Adaylara 180 dakikada 80 soru yöneltecek olan YÖKDİL, soruları çoktan seçmeli olarak 5 şık üzerinden sunacak. Adaylar, sınavda yapacakları işaretlemeler ve yazacakları yazılar için yanlarında, koyu yazan siyah kurşun kalem ve iz bırakmayan silgi bulunduracaklar.

YÖKDİL KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle