GeriEğitim YÖK yasa taslağı ve yeni eğitim dönemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖK yasa taslağı ve yeni eğitim dönemi

YÖK yasa taslağı ve yeni eğitim dönemi
refid:24757895 ilişkili resim dosyası

Vakıf üniversiteleri olarak yine yoğun bir kayıt dönemini geride bıraktığımızı söyleyebilirim.

Geçtiğimiz tercih döneminde üniversitelerimiz özellikle öne çıkan yönlerini değişik ortamlarda aday öğrencilerle paylaşarak yoğun bir şekilde tanıtımlarını yaptılar. Sayısı 80’e yaklaşan vakıf yükseköğretim kurumlarının arasındaki tatlı rekabetin bozulmadan artarak sürmesi yükseköğretim sistemimize ve tabii ki öğrencilerimize önemli kazanımlar sağlıyor. Kalite artışı, burs imkanları, program çeşitliliği ve daha sayabileceğimiz pek çok alanda vakıf yüksek öğretim kurumları arasındaki rekabet sistemimizin sağlamlaşmasını sağlıyor.

Üniversitelerimiz arasındaki bu rekabet hem onların kalitesini, hem de devlet üniversitelerinin kalitesini yukarılara çekiyor. Artık vakıf üniversiteleri uluslararası alanda hazırlanan en iyi üniversiteler listelerinde yer almaları, topluma kazandırdıkları sosyal projeleri, iş dünyası ile birlikte gerçekleştirdikleri işbirlikleri, teknoloji yatırımlarında üstlendikleri roller ve öğrencilerinin uluslararası başarıları ile isimlerinden söz ettiriyorlar. Bu başarılar sayesinde artık vakıf üniversiteleri hem velilerimiz, hem de öğrencilerimizin gözünde hak ettiği saygın bir yere kavuşuyor.

Geçtiğimiz haftalarda yoğun bir kayıt dönemi yaşarken arka planda gündemimizde başka önemli bir konu daha vardı tabii ki. Yeni Yükseköğretim Yasa Taslağı ve muhtemel bir Anayasa değişikliği. Yaklaşık olarak 6 ay önce YÖK tarafından hazırlıkları tamamlanıp TBMM’ye gelen ve burada sırasıyla Komisyon ve Bakanlık’ta incelenen yasa taslağının bir an önce TBMM gündemine alınması ve görüşülmesini temenni ediyoruz.

Tabi bundan önce yasanın önemli noktalarında değişikliklere imkan verecek ilgili Anayasa maddelerindeki değişiklik çalışmalarının da hızlandırılmasını arzu ediyoruz. Bugüne kadar üzerinde görüşlerimizi pek çok kere dile getirdiğimiz yasa çalışmaları hakkında siyasi partilerin sağlayacakları uzlaşma; inanıyoruz ki Türkiye’nin daha demokratik ve gelişmeye açık bir yükseköğretim sistemine kavuşmasına vesile olacak.

Yeni yasa taslağında vakıf üniversiteleri olarak özellikle şu konulardaki değişikliklerin sistemin gelişerek ilerlemesinin ön koşulları olarak görüyoruz. Özel üniversite statüsünün oluşumu, vakıf üniversitelerinin mali ve idari denetimde özerkliğinin sağlanması, rektör ve dekan atamalarında vakıf üniversitelerine tam bağımsızlık tanınması, üniversite kuruluşunda beklenen taahhütlerin yeniden düzenlenmesi...

Bu yazı vesilesiyle ilk ve ortaöğretim kurumlarımızda başlayan, yakın zamanda da yükseköğretim kurumlarımızda başlayacak eğitim öğretim döneminin; tüm eğitim dünyamız için hayırlı gelişmeleri beraberinde getirmesini temenni ederim.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle