GeriEğitim YÖK ve British Council’dan Londra’da ortak forum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖK ve British Council’dan Londra’da ortak forum

YÖK ile British Council, İngiltere’nin başkenti Londra’da, ‘Yeni Perspektifler: Türkiye-Birleşik Krallık Yüksek Öğretim Stratejik Ortaklıklar Formu’ düzenledi.

YÖK ve British Council’dan Londra’da ortak forum

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, “Yeni YÖK” olarak, British Council ile Londra’da düzenledikleri formun Türk ve Birleşik Krallık üniversitelerinin İngiltere’de ilk kez bir araya gelmesi nedeniyle büyük önem taşıdığını belirtti. Saraç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Yeni Perspektifler: Türkiye-Birleşik Krallık Yüksek Öğretim Stratejik Ortaklıklar Formu’na İngiltere’den yaklaşık 50 üniversite katıldı. Foruma, ülkemizden YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Rahmi Er ve ülkemizdeki araştırma üniversiteleri Ankara, Bilkent, Boğaziçi, Erciyes, Gebze Teknik, Hacettepe, İstanbul, İÜ Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, İzmir Yüksek Teknoloj’nin rektörleri katıldı. Forumda, iki ülke arasında yükseköğretim alanındaki son gelişmeler karşılıklı paylaşılarak, ortak strateji öncelikler ve gelecekteki iş birliği alanları ve ortak diploma programları konuları ele alındı. Forumun sonunda, YÖK ile British Council arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Bu yıl içerisinde benzer bir ortak forumun Türkiye’de de yapılmasını planlıyoruz.”

‘AMACIMIZ TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİ CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRMEK’
YÖK Başkan Vekili Rahmi Er de "Yeni YÖK olarak biz Türk yüksek öğretiminin uluslararasılaşmasına büyük önem veriyoruz” dedi. Bu kapsamda çeşitli ülkelerle iş birliği anlaşmaları yapıldığını anlatan Er, "Amacımız Türk yüksek öğretimini bölgesel ve küresel ölçekte cazibe merkezi haline getirebilmek" diye konuştu.

Son dört yılda uluslararası öğrenci sayısını 40 binlerden 140 binler düzeyine çıkarıldığını anlatan Er, İngiltere’nin de bu çerçevede Türkiye açısından önemli bir ülke olduğunu belirterek şunları söyledi:
“İki ülke arasındaki ilişkiler son yıllarda bir gelişme trendi sergiliyor. İngiltere de uluslararası öğrenciler için önemli bir destinasyon. Bizim de uluslararasılaşma bağlamında hedeflerimiz belli. Dolayısıyla İngiltere’deki üniversiteler ile Türk üniversitelerini buluşturmak ve çeşitli alanlarda iş birliği gerçekleştirmek suretiyle Türk yükseköğretim sisteminin uluslararası görünürlüğüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.Forumun önemli amaçlarından biri daha fazla öğrenci ve akademisyen değişimini sağlamak.”

‘BU TÜR TOPLANTILAR ÇOK İYİ SONUÇLAR VERİYOR’
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Haluk Özen ise şöyle konuştu:
“Amacımız özellikle biyoteknoloji ve nanoteknoloji gibi yeni alanlarda İngiltere ile iş birliği yapmak. Forumun bugünden yarına hemen sonuç vermeyebilir. Ancak, Türkiye’de yeni gelişmeye başlayan alanlarda İngiltere gibi çok önde olan ülkelerle gerek öğretim üyesi alışverişi, gerek öğrenci alışverişi, gerekse de beraber Avrupa projelerinde bir sonuca varmamız açısından bu tür toplantılar çok iyi sonuçlar veriyor. Forumun bu yıl içinde Türkiye’de yapılacak ikinci ayağıyla da iki ülkenin yükseköğretim kurumları arasında kurulacak ilişkileri biraz daha perçinlenecek.”

‘VAROLAN İŞ BİRLİKLERİMİZİ GENİŞLETİP DERİNLEŞTİRMEYİ İSTİYORUZ’
British Council Türkiye Yüksek Öğretim Direktörü Ayşen Güven ise, "YÖK ile 2015’ten bu yana İngilizce öğretiminin kalitesini yükseltmeye dönük iş birliği yapıyoruz. Bu etkinlikle bunun da ötesine gitmeyi ve varolan iş birliklerimizi genişletip derinleştirmeyi istiyoruz. Forum Türkiye’nin 13 araştırma üniversitesinin rektörlerini ve İngiltere yükseköğretiminden 50’den fazla kurumun temsilcilerini bir araya getirdi. Etkinliğin ikinci ayağı da Türk üniversitelerinden daha geniş bir katılım ile 6 ay sonra Türkiye’de yapılacak” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan da, “Boğaziçi’nin İngiltere’de 20 civarında üniversite ile öğrenci ve öğretim üyesi alışverişine yönelik akademik dolaşım iş birliği bulunuyor. Bunun yanı sıra 30’a yakın projede de İngiliz üniversiteleriyle ortak çalışıyoruz. Bunlar yenilenebilir enerjiden genetiğe kadar bir dizi alanı kapsıyor" diye konuştu.

İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI
Forum kapsamında iki ülkenin yükseköğretim alanındaki ortaklık ilişkilerini daha geliştirmek için British Council ile  YÖK arasında iş birliği anlaşması da imzalandı. Foruma Türk ve İngiliz üniversitelerinin temsilcilerinin yanı sıra Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın ile İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott da katıldı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle