GeriEğitim YÖK’ten üniversite-sanayi işbirliği için ‘daimi komisyon’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖK’ten üniversite-sanayi işbirliği için ‘daimi komisyon’

YÖK’ten üniversite-sanayi işbirliği için ‘daimi komisyon’
refid:27968004 ilişkili resim dosyası

YÖK’ten yapılan duyuruya göre, üniversite-sanayi işbirliğinin daha ileri boyuta taşınması amacıyla Yükseköğretim Kurulu bünyesinde bir ‘daimi komisyon’ kurulacak. Ayrıca ve Ar-Ge çalışmalarında görevli üniversite öğretim elemanlarının ürettiği değerin yüzde 85’ini döner sermayeden alabilmesi için kanun değişikliği de yapılması planlanıyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık ile yaptığı görüşmenin ardından üniversite-sanayi işbirliğinin daha ileri boyuta taşınması için çeşitli girişimlerin hayata geçirileceği açıklandı. YÖK tarafından yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“Yükseköğretim Kurulu bünyesinde bir “daimi komisyonun” kurulması teklif edildi ve bu teklif Bakan Işık tarafından olumlu karşılandı. Bu komisyonun kurulması önümüzdeki günlerde tamamlanacak ve ana gündem maddeleri “konuya ilişkin sorunların tespiti, üniversite-sanayi ilişkilerinin sağlıklı bir zeminde sürdürülebilmesi ve bu konuda Yükseköğretim Kurulu ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na öneriler sunulması” olacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri, Ar-Ge çalışmalarında yer alan üniversite öğretim elemanlarının ürettiği değerin yüzde 85’ini döner sermayeden alabilmesi için kanun değişikliği yapılması hususunda hazırlıkların yapıldığını, bu destekten Ar-Ge çalışmalarında yer alan tüm öğretim elemanlarının yararlanacağını belirtti. Bu oran şu anda yüzde 54.”Yorumları Göster
Yorumları Gizle