Eğitim Haberleri

  YÖK başkanı ve üyeleri hakkında suç duyurusu

  AA
  24.06.2013 - 17:29 | Son Güncelleme:

  CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, YÖK başkanı ve üyeleri hakkında, “görevlerini kötüye kullandıkları” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

  Vekil Acar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu dilekçesini verdi. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’nun, son dönemde birçok vakıf üniversitesinin kuruluşuna onay verirken TC Antalya Kültür ve Eğitim Vakfının (AKEV) “Antalya Üniversitesi” kurulmasına yönelik başvurusunun yaklaşık 5 yıldır sonuçlandırılmadığı söyledi.
  Başvuru tarihinde mal varlığı şartı olmamasına karşın, başvurudan 13 ay sonra mal varlığı şartı konulduğu, vakfın 15 milyon liralık şartı yerine getirdiği belirtti. Dilekçede, ancak daha sonra mal varlığı kapsamının daraltılması suretiyle vakfın mal varlığının yetersiz duruma düşürüldüğü anlatıldı. Vakıf yeni karara uygun mal varlığı çalışmalarını sürdürürken YÖK’ün Nisan 2012’de yeni bir kararla mal varlığı şartını eski başvurular için 25 milyon, yeni başvurular için ise 50 milyon liraya çıkardığı ve YÖK’ün, AKEV ile ilgili işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesini çiğnendiği dile getirdi.
  Dilekçede, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve YÖK üyelerinin “siyasi saiklerle üniversite kuruluşunu engelleyerek, görevi kötüye kullandıkları” savunuldu.

  Acar, suç duyurusunda bulunduktan sonra YÖK’ün Anayasa’ya göre bağımsız ve tarafsız oluşturulduğunu, ancak tarafsızlıklarını yitirdiğini belirtti. “Bu kurullar, AKP’nin siyaseti doğrultusunda ve o siyasetin yönlendirilmesiyle hareket eder hale gelmişlerdir” diye konuştu. Acar, YÖK’ün ise “istediğim üniversiteyi kurdururum, istemediğimi sonsuza kadar kurdurmam” diye iş yaptığını savunarak, bu konunun da sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı