GeriEğitim YÖK Başkanı’ndan, Gezi Parkı konusunda sağduyu çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖK Başkanı’ndan, Gezi Parkı konusunda sağduyu çağrısı

YÖK Başkanı’ndan, Gezi Parkı konusunda sağduyu çağrısı
refid:23432976 ilişkili resim dosyası

YÖK Başkanı Çetinsaya, Taksim Gezi Parkı olaylarını değerlendirerek, insanlara sağduyu çağrısında bulundu. Çetinsaya, üniversitelerin de son günlerde yaşanan gerilimde üstlenmesi gereken görevler bulunduğunu söyledi.

Taksim Gezi Parkı olaylarını Muş’ta değerlendiren YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, “Birkaç gündür sağlanmak istenen bu istikrarsızlık ortamı, ülkemizin bugünü ve yarını için tehlike arz etmektedir” dedi.
Çeşitli temaslarda bulunmak ve toplantılara katılmak üzere Muş’a gelen Prof. Dr. Çetinsaya ile kurul üyeleri, Vali Vedat Büyükersoy’u ziyaret etti.
YÖK Başkanı, son zamanlarda ülkenin içinden geçtiği çözüm sürecini önemsediklerini belirterek, ülkeye büyük hayırlar getireceğine inandığı süreçle ilgili Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki tüm illerde ziyaretlerde bulunduğunu söyledi.
Üniversitelerin çözüm sürecine nasıl destek sağlayabileceği konularını da ele aldıklarını vurgulayan Çetinsaya, sürecin başarıyla tamamlanmasının özellikle üniversitelere ve yüksek öğretim sistemine büyük katkı sunacağını ifade etti.
Valilik ziyaretinin ardından MŞÜ’de senato üyeleri ile bir araya gelen YÖK Başkanı Çetinsaya, toplantı öncesinde Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları değerlendirdi. İnsanlara sağduyu çağrısı yapan Çetinsaya, üniversitelerin de son günlerde yaşanan gerilimde üstlenmesi gereken görevler bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:
“Üniversiteler, tarih boyunca öncü fikirlerin, barışcıl projelerin, demokratik bir biçimde yaşama kültürünün yeşerdiği ve savunulduğu mekanlar olarak ülkemizin bugün tecrübe ettiği gerilimlerin tırmanmaması için çaba sarf etmek ve istikrarı savunmak durumundadır. Normalleşen demokrasisi, büyüyen ekonomisi, artan itibarı ile Türkiye büyük bir fırsat yaklamıştır. Toplumsal barışı tesis etmek adına önemli adımlar atılmıştır. Bu barış süreci ülkemiz için önemli bir fırsattır. Bu fırsatın heba edilmesine razı gelemeyiz. Birkaç gündür sağlanmak istenen bu istikrarsızlık ortamı, ülkemizin bugünü ve yarını için tehlike arz etmektedir. Barış sürecine zarar verebilecek bir durumları vardır. Bu bakımdan tekrar istikrarı, toplumsal barışı tesis etmek, barış sürecine asla ve asla zarar vermemek gerekiyor. Bu nedenle bizlere büyük iş düşüyor.”
YÖK Başkanı, daha sonra senato üyeleri ile basına kapalı toplantı yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle