GeriEğitim YÖK Başkanı Çetinsaya'dan, üniversitelilere e-Kayıt çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖK Başkanı Çetinsaya'dan, üniversitelilere e-Kayıt çağrısı

YÖK Başkanı Çetinsaya'dan, üniversitelilere e-Kayıt çağrısı
refid:27078276 ilişkili resim dosyası

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, bu yıl ilk defa hayata geçirilen üniversiteye e-Kayıt uygulamasına ilişkin "Üniversiteye e-Kayıtlar bugün başlıyor. Öğrencilerimizin bu uygulamayı kullanarak kayıtlarını yaptırmasını istiyoruz. Böylece hem kendilerinin hem ailelerinin işleri kolaylaşacak" dedi.

Çetinsaya, TÜRKSAT, ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları işbirliği çerçevesinde artık üniversiteye gidecek öğrencilerin e-Devlet kapısı üzerinden kayıtlarını yaptırabileceklerini belirtti.

Elektronik kayıtların bugün itibariyle başladığını ve 2 Eylül'e kadar devam edeceğini vurgulayan Çetinsaya, bu yıl ilk defa, 32 üniversitede bu uygulamanın hayata geçirileceğini dile getirdi.

Son 2 yılda Yükseköğretim Bilgi Yönetim Sisteminin yenilendiğini anımsatan Çetinsaya, bu alt yapı sayesinde öğrencilerin hayatını kolaylaştıracak bir çok düzenleme yaptıklarını belirtti.

Bunlardan bir tanesinin de öğrenci belgelerinin e-Devlet üzerinden alınabilmesi olduğuna dikkati çeken Çetinsaya, "Öğrencilerimizin hayatını kolaylaştırmak için bu yıl ikinci bir uygulamaya geçiyoruz. O da şu, bu yıl üniversiteyi kazanan öğrencilerimiz, belirlenen üniversitelerde kayıtlarını online olarak yapabilecek. Üniversiteye e-Kayıtlar bugün başlıyor. Öğrencilerimizin bu uygulamayı kullanarak kayıtlarını yaptırmasını istiyoruz. Böylece hem kendilerinin hem ailelerinin işleri kolaylaşacak" diye konuştu.

Elektronik kayıt uygulamasının bu yıl belirlenen 32 üniversitede başlayacağını hatırlatan Çetinsaya, seneye diğer tüm üniversitelerde de bu uygulamayı başlatmayı planladıklarını belirtti.

Öğrencilerin artık başka kayıt döneminde üniversitelerine gitmelerine gerek kalmayacağını vurgulayan Çetinsaya, şunları söyledi:

"Öğrencilerimiz evlerinde tek tuşla işlerini yapabilecekler. Elektronik kayıttan sonra kayıt için bu öğrencilerimizin tekrar üniversiteye gitmelerine gerek yok. Teknik bir sorun olduğunda bir bilgi boşluğu olduğunda sistem kaydı yapmıyor. Öğrencinin gidip üniversitede kaydını yaptırması gerekiyor.

Bu nedenle kayıtları 1-5 Eylül kayıt döneminden önce yapıyoruz ki sorun olmasın. Öğrenciler için ayrıntılı bilgilerin yer aldığı bir kılavuz hazırladık. Sitemizde yer alıyor. Öğrencilerimiz bunu inceleyerek kayıt yapabilirler."

Gelecek yıllarda uygulamanın daha da yaygınlaşacağını belirten Çetinsaya, mezuniyet belgelerinin de e-Devlet üzerinden alınmasına ilişkin çalışmanın da yakın zamanda tamamlanacağın söyledi.

YÖK Başkanı Çetinsayadan, üniversitelilere e-Kayıt çağrısı

ÜNİVERSİTE KAYITLARI E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK


Yorumları Göster
Yorumları Gizle