GeriEğitim YLSY tercih kılavuzu yayımlandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YLSY tercih kılavuzu yayımlandı

YLSY tercih kılavuzu yayımlandı
refid:27850110 ilişkili resim dosyası

2014 yılı YLSY kontenjanları için sözlü sınavlara girip başarılı olan adayların tercih işlemleri başladı.

2014 Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) tercih klavuzu yayımlandı. 2014 yılında 1416 Sayılı Kanun kapsamında yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek amacıyla gönderilecek öğrencilerin yerleştirme işlemleri için adaylardan ikinci aşamada adına öğrenim görülecek kurum tercihleri alınacak. Adaylar, adına öğrenim görülecek kurum tercihlerini, 26 Aralık-31 Aralık 2014 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile yapacaklar. Bu amaçla hazırlanan 2014-YLSY Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlandı. 2014-YLSY Kılavuzuna göre yapılacak yerleştirmeye başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor. Tercih yapmayan öğrenciler herhangi bir kontenjana yerleştirilmeyecek. Bu nedenle sınavda başarılı olan öğrencilerin, ilgili alanda sadece bir kontenjan bile olsa mutlaka tercihte bulunmaları gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan duyuruda tercih yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralandı:

1. YLSY puanı 70 ve üzeri olan adaylar, 2014 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzunda yeralan Tablo 2’de sözlü sınava girdikleri Lisansüstü Öğrenim Grubu alanının karşısında yer alan Adına Öğrenim Görülecek Kurumlar kontenjanlarından en fazla 30 (otuz) tercih yapabilecek. Bazı kontenjanlar için kontenjan sayısından daha fazla aday 70 ve üzeri puan alarak başarılı oldu. Bu durumda adaylar YLSY puan üstünlüğüne göre tercih ettikleri kontenjanlara yerleştirilecek. Hangi adayın hangi kontenjanı tercih edeceği veya tüm tercih haklarını kullanıp kullanmayacağı bilinmediğinden, başarılı olan adayların alanlarında var olan tercih haklarının tamamını kullanmaları bir kontenjana yerleştirilme şanslarını arttıracaktır. Ayrıca adayların Adına Öğrenim Görülecek Kurum tercihi yaparken tercih edecekleri kurumun karşısında yer alan Yurt Dışında Öğrenim Görülecek Alanlar sütununa da dikkat etmeleri gerekiyor. Adaylar tercih edecekleri kurumların karşısında yer alan alanda lisansüstü öğrenim görmek zorundalar.

2. Millî Eğitim Bakanlığında çalıştırılmak üzere M.E.B. adına ilan edilen kontenjanlar ile üniversiteler adına ilan edilen kontenjanları tercih edecek adayların yurt dışında doktora yapmaları zorunlu.
Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversiteler adına öğrenim görmeye hak kazananlar, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere ilgili kadrolara atanacaklar. Doktora öğrenimlerini tamamlamadan dönenler öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklar. Bu yüzden yurt dışında sadece yüksek lisans yapmak isteyen adayların M.E.B. ve üniversiteler adına ilan edilen kontenjanlara başvurmamaları gerekiyor.

3. Diğer kamu kurum ve kuruluşları adına öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler ise yüksek lisans öğrenimlerini tamamladıktan sonra yurda dönüp görev talep edebilecekleri gibi, bu adaylardan doktora yapmak isteyenlerin talepleri ise adına öğrenim gördükleri kurumlarınca uygun bulunması halinde mümkün olabilecek.

4. Öğrencilerin tercih ettikleri programlar dikkate alınarak yapılacak yerleştirme işleminden sonra, adına öğrenim görülecek yükseköğretim kurumu, kamu kurum ve kuruluş değişikliği yapılması mümkün değil. Ancak adayların öğrenimleriyle ilgili değişikliklerin zorunlu olduğu hallerde gerekli değişiklik M.E.B. tarafından ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılabilir.

5. Bu yıl öğrenim görülecek ülkelerde çeşitlilik sağlanmış olup özellikle bölge ve ülke çalışmaları alanında öğrencilerin farklı ülkelerde doktora yaparak o ülkeler üzerinde uzmanlaşması amaçlandı. Orta Asya, Ortadoğu, Afrika vb. bölge ve ülkelere gidecek adayların doktora öğrenimleri esnasında, üniversitelerinin ve danışmanlarının gerekli bulması halinde, tezleriyle ilgili çalışmalarda bulunmak üzere bir süreliğine başka bir ülke veya üniversiteye görevli/izinli olarak gönderilmesi mümkün olabilecek. Bu alanlarda tercih yapacak adayların bu hususu da dikkate alarak tercih yapmaları önerilir.

6. Türk-Alman Üniversitesi kontenjanlarına yerleşecek adayların yüksek lisans ve doktoralarını, Türk-Alman Üniversitesinde eğitim dili Almanca olduğu için, Almanca eğitim veren kurumlarda Almanca olarak yapmaları zorunlu. Bu kontenjanları tercih edecek adayların bu hususu göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

2014-YLSY KILAVUZU

Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar
TABLO-2. Tercih Tablosu
TABLO-3. Lisans Programları
TABLO-4. Üniversiteler
TABLO-5. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU 4'lük Sistemdeki Notların 100'lük Sistemdeki Karşılıkları


Yorumları Göster
Yorumları Gizle