GeriEğitim YKS sınavı saat kaçta başlayacak? Sınav kaç dakika sürecek? ÖSYM'den saat uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YKS sınavı saat kaçta başlayacak? Sınav kaç dakika sürecek? ÖSYM'den saat uyarısı

YKS sınavı, hafta sonu Türkiye genelinde yüzlerce salonda gerçekleştirilecek. Yüz binlerce öğrencinin üniversiteli olabilmek için katılım göstereceği sınav, temelde iki oturum sürecek. Yabancı Dil sınavına katılım sağlamak isteyen adaylar ise üçüncü oturuma dahil olacak. İlk ve ikinci oturumu saat 10.15'te başlayacak olan sınav, üçüncü oturum için 15.45 olacak. Peki, YKS kaç dakika sürecek? İşte, sınav öncesi merak edilen saat bilgisi ve ÖSYM'den alınan detaylar

YKS sınavı saat kaçta başlayacak? Sınav kaç dakika sürecek? ÖSYM'den saat uyarısı

YKS saatleri, sınav çok az bir süre kala araştırılmaya başlandı. Hazırlıklarını yıl boyunca sürdüren öğrenciler, hayallerindeki üniversite için hafta sonu ter dökecek. TYT oturumuna zorunlu olarak katılım gösterecek olan adaylar, AYT oturumunda ise alan bilgilerini sınayacaklar. Sınavdan en az 1 saat önce bina önünde bulunmaları gereken bazı üniversite adaylarına aileleri refakat edecek. Peki, YKS saat kaçta başlayacak? İşte, sınavın kaç dakika süreceğine dair detaylar ve bazı bilgiler

YKS SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK VE KAÇ DAKİKA SÜRECEK?

TYT, 30 Haziran 2018 Cumartesi günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 135 dakika (2 saat 15 dakika) sürecektir.
AYT, 1 Temmuz 2018 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 180 (3 saat) dakika sürecektir.
YDT, 1 Temmuz 2018 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 15.45’te başlayacak ve 120 (2 saat) dakika sürecektir.

Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların;
TYT’de sınav süresinin ilk 100 dakikası,
AYT’de sınav süresinin ilk 135 dakikası,
YDT’de sınav süresinin ilk 90 dakikası tamamlanmadan ve sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasak olacak.  Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday tekrar sınav salonuna alınmayacak ve yukarıda belirtilen süreler tamamlanıncaya kadar sınav binasında bekletilecek.

ÖSYM’DEN SAAT UYARISI

ÖSYM tarafından sınava girecek adaylar için sınav saati uyarısı yapıldı. ÖSYM’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; TYT ve AYT için adayların saat 10.00’dan sonra, YDT için de saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacakları belirtildi.

Sınava girecek adayların, gerekli kimlik ve güvenlik işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınav başlangıç saatinden en az 1 saat önce hazır olarak bulunması gerekir. Sınav günü, yanında sınav giriş belgesi ve T.C. kimlik kartını bulundurmayan adayların sınav binasına girişine izin verilmeyecek.

YKS'DE SÜREYİ NASIL KULLANMAK GEREKİYOR?

Bazen adayların sınav bittikten sonra kitapçıkları son kez kontrol ederken, iki seçenek arasında kaldığı sorularda ilk verdiği cevabı değiştirdiği görülüyor. Böyle durumlarda çok güçlü nedenleriniz (işlem hatası, yanlış okumalar hariç) yoksa kesinlikle cevap şıkkını değiştirmeyin. Sınavda akla gelen ilk seçeneğin doğruluk oranı her zaman yüzde 80’dir.

Sınavınız erken bitse bile bütün cevapları kontrol etmeden, boş bıraktığınız sorulara tekrar bakmadan salondan çıkmayın. Sınav süresini son dakikaya kadar değerlendirin.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle