GeriEğitim YKS ek yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? Tarih belli oldu mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YKS ek yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? Tarih belli oldu mu?

YKS ek yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? Tarih belli oldu mu?

YKS üniversite ek yerleştirme sonuçları için geri sayım başladı. Binlerce kişinin ilk yerleştirme sürecinin ardından müracaat ettiği YKS ek yerleştirme tercihleri, 20 Eylül tarihinde sona erecek . Peki, bu tercih sürecinin tamamlanmasının ardından YKS ek yerleştirme sonuçları ne zaman yayımlanacak? İşte, başvurularını gerçekleştiren birçok vatandaşın merakla sorguladığı tarih hakkında bazı bilgiler

YKS ek yerleştirme sonuçları, ek tercihlerin sona ermesine az bir süre kala araştırılmaya başlandı. İlk yerleştirme sürecinde yerleşemeyen birçok genç, YKS ek yerleştirme süreciyle birlikte bir üniversiteye yerleşmeyi hedefleyecek. Peki, YKS ek yerleştireme sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ÖSYM üzerinden açıklanması beklenen sonuçlar hakkında birçok vatandaşın merakla araştırdığı bilgiler

YKS EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Geçtiğimiz yıl 5 Eylül tarihinde sona eren tercih başvurularının ardından sonuçlar 12 Eylül tarihinde açıklanmıştı. Aynı süreç ele alındığında sonuçların bu yıl 27 Eylül tarihinde açıklanması öngörülebilir.

24 TERCİH HAKKI VAR

Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan 24'ü geçmemek üzere, istedikleri sayıda tercih yapabilecekler. Öte yandan genel yerleştirme işlemi sonunda bir programa yerleşen adaylar ek yerleştirme için başvuru yapamayacak.

Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik/düzeltme yapabilirsiniz. Tercih işleminizi yaptıktan sonra süresi içinde ek yerleştirme ücretini yatırarak tercih işleminizi tamamlayınız ve “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ederek yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız.

NE KADAR BOŞ KONTENJAN VAR?

Devlet, vakıf, KKTC ve diğer ülkelerdeki üniversitelerin lisans ve önlisans programlarında toplam 128 bin 508 kontenjan boş kaldı. Dört yıllık lisans bölümlerinde 484 bin kontenjana 395 bine yakın aday yerleşti, 89 binden kontenjan boş kaldı. Önlisansla birlikte boş kontenjan sayısı 128 bini geçti.

KONTENJANI DOLMAYAN PROGRAMLARDA BU İŞARET OLACAK

Kontenjanı hiç dolmayan lisans ve ön lisans programlarının en küçük puan sütununda hiçbir belge yer almayacak. Bu programları ilgili puan türünde ön lisans için 150, lisans bölümü için 180 ve daha yüksek puan almış bütün adaylar tercihleri arasında gösterebilirler.

ÖZEL ŞARTLAR ÖNEM ARZ EDECEK

Ek tercih işlemini yapacak olan öğrenciler için beceri şartı da önem arz edecek. Örneğin, bazı alanlarda el ve parmakları ustalıkla  kullanabilme becerisi, adayın meslekte başarılı olması için önemli koşullar arasında yer alacak.

KILAVUZ İNCELENMELİ

Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ve 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır. Bu kılavuzlarda yer alan bedensel engelliler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu nedenle adaylar, adı geçen kılavuzları yeniden incelemelidir.

2018 EK YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ


Yorumları Göster
Yorumları Gizle