GeriEğitim Yıkım kararı verilen okulda eğitim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıkım kararı verilen okulda eğitim

Yıkım kararı verilen okulda eğitim
refid:28291554 ilişkili resim dosyası

Manisa’nın Yunusemre İlçesi’ndeki okulda bulunan bir blok için depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle geçen yıl yıkım kararı verildi. Ancak öğrencileri taşıyacak yer bulunamadığı için eğitime devam ediliyor. Binanın önümüzdeki günlerde tahliye edileceği, öğrencilerin inşası ve ince işleri biten yeni okula iki hafta içinde nakledileceği belirtildi.

Geçen yıl ocak ayı içinde yapılan yapı denetim kontrolünde; Sekiz Eylül Kemal-Neşen Dömekeli İlkokulu’nun 1972 yılında hizmete giren A Bloğu için ‘Depreme Dayanıksızlık’ raporu verildi, yıkım kararı çıktı. Ancak aradan bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen 230 anasınıfı ve birinci sınıf öğrencisi A Blok’taki eğitimlerine devam etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül, "Okulumuzda şu anda ilkokul ve ortaokul olmak üzere A ve B bloklarında yaklaşık 1600 öğrencimiz eğitim görüyor. 8 derslikli olan A Blok, 1972 yılında yapılmış. Elbette ki burası için depreme dayanıksızlık ve yıkım kararı verecekler. Bu karar bir yıl öncesi çıkmış bir karar. Fakat buradaki eğitim gören öğrencilerimizi nakledeceğimiz başka bir okul yok. Bu nedenle de bu bloğun yıkım işlemi yapılamıyordu" dedi.

İlçede yapımı yeni tamamlanan bir okula öğrencilerin nakledileceğini söyleyen Şengül şöyle devam etti:

"Büyükşehirle birlikte kapanan İl Özel İdaresi tarafından; Hafsa Sultan Mahallesi’ndeki Halit Görgülü Lisesi’nin yanına yapılan 21 derslikli okul var. Okulun tamamlanması yeni bitti. Önümüzdeki hafta içinde okulu teslim alacağız. Sekiz Eylül Kemal-Neşen Dömekeli İlkokulu için şu formülü geliştirdik. Okulun bünyesinde eğitim gören ortaokul öğrencilerini yeni 21 derslikli okulumuza nakledeceğiz. Daha sonra A Blok kısmındaki öğrencilerimizi de 10 yıllık bina olan B Blok’ta eğitim görmelerini sağlayacağız. Böylece yıkım kararı verilen A Blok, önümüzdeki iki haftalık süreç içinde boşalmış olacak."

A Blok’un yaz tatilinde yıkılmasını beklediklerini söyleyen Şengül, "Okulda eğitim devam ettiği için düşüncemiz A Blok’un yaz tatiline girildiğinde yıkılması. Birbirine yakın iki bloktan birinde eğitim sürerken yıkımın yapılması, öğrencilerimizin zarar görmesine sebep olabilir. Bunu istemeyiz. Sanırım yıkım okulların yaz tatiline girmesinden sonra yapılacak" diye konuştu. Şengül, yıkılacak binanın yerine Türk Kızılay’ı tarafından ek bina yapılacağını da söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle