GeriEğitim Yarışan 107 projenin en iyileri belirlendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yarışan 107 projenin en iyileri belirlendi

‘15. Fen Bilimleri Şenliği ve Proje Yarışması’ İstanbul’da gerçekleştirildi. 250 proje başvurusundan 107’sinin yarışma fırsatı bulduğu etkinliğe, 17 ilden katılım oldu. Tiyatro oyunu ve okul korosunun canlı müzik performansı sergilediği yarışmada, derece alanlara da ödülleri dağıtıldı.

Yarışan 107 projenin en iyileri belirlendi

MEV Koleji'nin düzenlediği '15. Fen Bilimleri Şenliği ve Proje Yarışması’nda İstanbul Üniversitesi, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden akademisyenler jüri üyeliği yaptı. Fen Bilimleri, Fizik, Kimya ve Biyoloji dallarında projeler değerlendirilirken jüri üyeleri; görsel sunuş, deneysel tasarım, sözlü sunum gibi kriterleri değerlendirdi. Tiyatro oyunu ve okul korosunun canlı müzik performansı sergilediği etkinliğin açılış konuşmasını, MEV Koleji Özel Basınköy Okulları Koordinatör Müdürü Yakup Erdoğan’ın yaptı. Programa jüri üyesi olarak ise, Prof. Dr. Gülşen Altuğ ve Millî Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Temel katıldı.

JÜRİ ÜYELERİNİN DEĞERLENDİRMELERİ SONUCUNDA YARIŞMANIN DERECELERİ ŞU ŞEKİLDE:
‘Fen Bilimleri’ dalında; ‘Merdiven Sedyesi’, ‘Fizik’ dalında; ‘Yürüyebilen Serebral Palsi’li Çocukların Yürüme Bozukluğunu Düzeltmeye Yönelik Teknolojik Tabanlık Tasarımı’, ‘Kimya’ dalında; ‘Mikrodalga Kullanılarak Elde Edilen, Ph ve Sıcaklığa Duyarlı Akıllı Materyalin İlaçların Etkinlik ve Ekonomikliğinin Artırılmasında Kullanılması’ ve ‘Biyoloji’ dalında; ‘Etkin Mikroorganizma Fermente Bitki Ekstraktı ve Odun Sirkesinin Tarımda Verimliliği Artırması’ projeleri Cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.

Yarışmanın yarım altınla ödüllendirilen ikincileri;‘Fen Bilimleri’ dalında ‘Sağlıklı Dişlerinizin Beyazlığı Uzayı Aydınlatsın’, ‘Fizik’ dalında; ‘Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı İle Kâğıt Tabanlı Sıcaklık Sensörü Yapımı’,  ‘Kimya’ dalında; ‘Balık Atık Proteinlerinden Bitki Ekstraktları İle Zenginleştirilmiş Biyofilm Üretimi’ ve ‘Biyoloji’ dalında; ‘Mikroalgler Yardımıyla Hidrojen Ve Biyokütle Üretimine Çevreci Bir Yaklaşım: Geri Dönüştürülebilir Malzemelerle Fotobiyoreaktör Tasarımı’ projeleri oldu.

Yarışmada çeyrek altınla ödüllendirilen üçüncüler; ‘Fen Bilimleri’ dalında; ‘Nanoteknolojik Çay Ağacı Yağı Kremi’, ‘Fizik’ dalında; ‘Et Türlerinin Belirlenmesinde Yeni Bir Yaklaşım: Arduino Lazer Yöntemi’, ‘Kimya’ dalında; ‘Bor İşletmeleri Konsantratör Atığının Çimentoya Alternatif Olarak İnşaat Sektörüne Kazandırılması’ ve ‘Biyoloji’ dalında; ‘Taflan (Prunus Laurocerasus) Meyvesinin Drosophila Melanogaster'in Ömür Uzunluğu Üzerine Etkilerinin Araştırılması’  projeleri oldu.

‘Jüri İnovasyon Özel Ödülü’nün sahibi, ‘Mum Alevinden Elektrik Üretirim’ ve ‘Duşta D3 Previtamin D3 Sentezleyen Uv Lamba Sistemli Duşakabin’ projeleri ise, tablet bilgisayar ile ödüllendirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle