GeriEğitim Velilerden teşvikte adaletsizlik iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Velilerden teşvikte adaletsizlik iddiası

Velilerden teşvikte adaletsizlik iddiası
refid:30074101-spot ilişkili resim dosyası

YENİ eğitim ve öğretim yılında 230 bin öğrenci, MEB’in yaklaşık 756 milyon liralık teşvikinden yararlanacak. 228 bin 160 öğrenci teşvik kapsamında bir özel okula yerleştirildi.

Bakanlığın bu sene hangi okullara kaç kontenjan verildiğini açıklamaması tartışma yarattı. Puanı yüksek olduğu halde teşvik alamayan veliler, adaletli bir dağılım yapılmadığını öne sürüyor. Bu sene çocuğu ortaokul 8’inci sınıfa gidecek bir veli, “364 puan aldık ama teşvikten yararlanamadık. Gelir, puanlamada en belirgin kriter. 2 bin 500 liralık gelir için 320 puan veriliyor. Bir üst kategoride 310, bir altta ise 280 puan veriliyor. 30 puanlık fark büyük adeletsizlik. Kontenjanların hangi okullara dağıldığını, okulumuzda kaç öğrenciye teşvik verildiğini öğrenmek istiyoruz” dedi.

Çocuğu 4’üncü sınıfa gidecek başka bir veli ise, “Birçok serbest meslek sahibi gelirini asgari ücretten göstermiş. Bordrolu çalışanın gelirini gizleme durumu yok. Giderler dikkate alınmıyor. 450-380 puanı ve iki çocuğu olanlar yararlanamazken, 80-90 puanı olanlar yardım alıyor. Haksız kaynak transferinden şüpheleniyoruz” diye konuştu.

661 bin başvuru oldu

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci teşvikle ilgili TRT Haber’de şunları söyledi: “Öğrencilerin başarısı, ailenin maddi durumu, kardeş sayısı, şehit, malül, gazi çocuğu olma gibi kriterlere göre puanı hesapladık. Geçen sene 318 bin öğrenci başvurdu, hemen hepsi yerleşti. Fakat bu sene 661 bin 233 başvuru oldu. Kamuoyunda ‘benim çocuğum daha yüksek puan aldı, yerleşemedi’ algısı var. İllerin kalkınmada öncelikli olma durumu, il ve okul kontenjanları ile diğer kriterler üzerinden yerleştirme yapılıyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle