GeriEğitim Veliler yıllar sonra tekrar öğrenci oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Veliler yıllar sonra tekrar öğrenci oldu

İzmir’de hayata geçirilen ‘Bir günlüğüne ben olur musun’ projesine katılan öğrenci velileri, çocuklarının yerine geçerek, sınıflarda ders dinledi. Projeyle ailelerin, çocuklarının yaşadığı sınava hazırlık sürecini deneyimlemeleri ve empati kurabilmeleri hedeflendi.

Veliler yıllar sonra tekrar öğrenci oldu

İzmir Uğur Okulları Bornova Kampüsü’nde ‘Bir günlüğüne ben olur musun’ projesi gerçekleştirildi. Üniversite sınavına hazırlık sürecinde büyük kaygı yaşayan 12’inci sınıf öğrencilerinin velileri, onların bu duygu durumlarını paylaşabilmek ve empati kurabilmek adına beş saatliğine derse girdi.

SINAV DUYGUSUNU VELİLERİMİZE YAŞATMAK İSTEDİK’
Uğur Okulları Psikolojik Danışmanlık Rehberlik ve Ar-Ge’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Sezgin, çocukların zor bir süreçten geçerek hayatlarının 30-40 yılını belirleyecek, sosyo ekonomik sınıf atlamalarını sağlayacak bir sınava tabi olduğunu söyledi. Öğretmen ve velilerin sürekli onlara öğüt verdiğini anlatan Sezgin, "Biz de ‘Bir günlüğüne ben olur musun’ projesini hayata geçirdik. Velilerimiz bugün okula üniforma giyerek geldi. Sınava girmek, ölçmek ölçülmek, 40 dakika ders dinleyip 10 dakika teneffüse çıkmak, cep telefonunu dışarıda bırakmak, akşam ev ödevi yapmak, üç ay sonraki sınavı düşünmek duygusunu velilerimize yaşatmak istedik. Bilgi uçar gider, duygular kalıcıdır. Velilerimiz aslında bugün beş saatlik empati kuruyorlar. Soru çözüyorlar, tahtaya çıkıp sözlü oluyorlar. Sınava hazırlık yapıyorlar.

Bizim çocuklarımız, ergen. Onların duygularını anlamalıyız. Başarısız olan çocuğa onu anladığımızı göstermeliyiz. Empati etkinliğinde çocuklar üzerinde baskı kurmamak gerektiğini anlatıyoruz. Onlar ergenlik nedeniyle bir değişim süreci geçiriyorlar. Baskı öğrenmenin önünde bir bariyer oluşturur" dedi.

Veliler yıllar sonra tekrar öğrenci oldu

DERS HEYECANI YAŞADILAR
Çok heyecanlı olduğunu söyleyen velilerden Aygül Günay, kızı Yağmur’u anlayabildiğini, düşünürken bazı eksiklerini fark ettiğini belirtti. Günay, "Yağmur’un dikkatinin dağılabileceğini anladım. Çok baskı yapan bir anne değilim ama biraz daha rahatlatmam gerektiğini fark ettim" diye konuştu.

Velilerden Hülya Gülperçin de "Yıllar sonra ilk kez derse girdim. Kendimi çocuğumun yerine koydum. Eve gidince çok daha anlayışlı olacağım. Konferanslarda sınırlandırılmayacak bir tecrübe edindik. Yaşamak çok farklıymış. Kızım bu yıl üniversite sınavına hazırlanıyor. Çok stresli. Bu açıdan haklıymış" dedi.

Kendisini kızının yerine koyduğunu anlatan baba Esat Kadak ise şunları söyledi:
"Çok heyecanlıyım. Kızımın işi çok zormuş. Ona ‘Niye çalışmıyorsun?’ diye zaman zaman kızıyorum. Biraz daha empati yapıp kendimi onun yerine koyacağım. Konuşma tarzımı değiştireceğim. ‘Niye yapmıyorsun? Neden geç kaldın?’ diye kızardım. Bugün kendim de geç kaldım derse."

Osman Nuri Selim isimli veli de, “Akşamdan beri kızımla rolleri değiştik. Kıyafet giymeden geldiğim için hoca önce beni derse almadı. Değişik bir deneyim oldu. Her zaman kızım ön plandaydı. Bundan sonra da öyle olacak. Ama artık onu daha rahat bırakacağım" diye konuştu

Yorumları Göster
Yorumları Gizle