GeriEğitim Veliler servis ücretlerinden şikayetçi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Veliler servis ücretlerinden şikayetçi

Veliler servis ücretlerinden şikayetçi
refid:24720959 ilişkili resim dosyası

2012-2013 egitim öğretim yılı bugün ilk ders zili ile başladı. Yaklaşık 17 milyon öğrenci ders başı yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Hürriyet’e yaptığı açıklamada velilerin servis ücretlerinden şikayet ettiğini belirterek, “Ancak arz talep olayı piyasayı belirliyor” dedi. Yıldız ayrıca, her ilçeye bir Çok Programlı Lise (ÇPL) açıldığını da belirtti. Okulun ilk gününde ağlayan öğrenci de vardı, uyum sağlayan da.

3 aylık yaz tatilinin ardından öğrenciler ve öğretmenler yeniden okullarıyla buluştu. Arkadaşları ile hasret gideren öğrencilerin sevinçli ve heyecanlı olduğu gözlendi. Okulun ilk gününde veliler de çocuklarını yalnız bırakmadı.
İstanbul’da yeni eğitim öğretim yılı Bahçelievler Yayla İlkokulu’nda düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız yeni yılın herkese hayırlı olmasını diledi. Yapılan değişiklerin velilerin talepleri doğrultusunda olduğunu anlatan Yıldız, velilerden, her konudaki sorunlarını yetkilerle paylaşmalarını istedi. Yıldız şöyle konuştu:
“Yeni eğitim yılına hazırız. Okul dönüşümleri tamamlanmış bulunmakta. O yüzden veli ,öğretmen öğrencilerde biraz memnuniyetsizlik olacaktır ancak olabildiğince makul olmaya çalıştık. Çalışmaları iyi niyetle yaptık. Eksikliklerimiz olacaktır ancak Bakanlık ile çözeceğiz. Sorunlarınızı tüm yetkililerle paylaşabilirsiniz. Bakanlık yeni dönemde dönüşümlere devam ediyor. SBS’de yapılan değişiklikle, MEB’den gelen sorular ile çocuklarımız kendi sınıflarında sınava girecekler. Altyapımız hazır. Çalışmalar yapıyoruz. Velileri, öğretmenleri bilgilendirmek gibi bir görevimiz var. Yepyeni bir döneme giriyoruz. Her şey çocuklarımız için. Bu süreçte asıl birinci rolün öğretmenlerde olduğunu bilerek başarılar diliyorum.”

Servis ücretlerine tepki var

Yıldız ayrıca Hürriyet’e yaptığı açıklamada, sınavla herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenciler için her ilçede en az bir Çok Programlı Lise (ÇPL) açtıklarını söyledi. Dr. Muammer Yıldız, “Öğrenci tercihini herhangi bir meslek lisesine gidip yapabilecek. Kıyafet uygulaması ve erken başlayan uyum eğitimi ise yaramış gibi gözüküyor. 5 binin üzerinde okul var, anketler yapılıyor veliler tercih edecek. Yönetmelikte yapılan değişikliklerin yansımasını bekliyoruz. Eksikler eleştiriler olacaktır. Kamuoyundan gelen talepler, eleştiriler doğrultusunda giderilmeye çalışılacak. Servis ücretleri konusunda velilerden tepki var. Ancak arz-talep-piyasa dengesi doğrultusunda fiyatlar belirleniyor.”

Okul öncesinden yeni başlayan da var

Çocuklarını ilk günlerinde yalnız bırakmayan veliler de heyecanlı olduklarını anlattı. Birinci sınıf velisi Şencan Çetin, “İlk hafta iyi geçti. Adapte oldu. Hiçbir sorun yaşanmadı. Çok heyecanlı ben ondan daha fazla heyecanlıyım” dedi.

Anasınıfına gidecek olan Ateş Çamlıbel isimli öğrenci ise ağlayarak babasına sarıldı. Sınıfında oturmayan ve babasının koluna giren minik öğrenci velisi Veysel Çamlıbel ise, ”Alışacak. Birkaç gün geleceğim ama çok ağlıyor uyum sağlamasını istiyorum biran önce” diyerek duygularını paylaştı.

1-E sınıfında ağlayan Emirhan Gültekin adlı öğrenciyi ise öğretmeni teselli etmeye çalıştı. Velisi Firdevs Gültekin ile okula gelen minik öğrenci daha sonra annesinin ayrılması ile ağlamaya başladı. Çevresinde arkadaşlarının ikna etmeye çalıştığı çocuk, annesiyle telefonda konuştuktan sonra ağlamayı bıraktı. Okulu sevdiğini anlatan Emirhan, ”Annemi istiyorum ondan ağlıyorum” dedi.

“Her yıl yeni sistem”

Okul dönüşümlerinden özellikle servis konusunda mağdur olduklarını anlatan veliler ücretlerden ve yapılan zamlardan şikayetçi olduklarını söyledi. Mine Palat isimli veli, “Sistemin değişmesi iyi olmadı. Okul değiştirdik, her yıl yeni sistem. Öğretmenler değişti bundan memnun değilim. Öğrenci için tam gün oldu. Yemek ve yol parası çok fazla. Özel okul kadar para harcıyoruz. Adaptasyon sorunları da oluyor böyle”

2013-2014 eğitim-öğretim yılı açılış törenine, İstanbul Valisi Yardımcısı Harun Kaya, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, okul personeli, öğrenciler ve veliler katıldı.

Bu eğitim öğretim yılı birinci dönemi 24 Ocak 2014’te sona edecek. Yarı yıl tatili 27 Ocak-7 Şubat 2014 tarihleri arasında yapılacak. İkinci dönem ise 10 Şubat 2014 tarihinde başlayacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle