GeriEğitim Veli ve öğrencilerden protesto
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Veli ve öğrencilerden protesto

Veli ve öğrencilerden protesto
refid:27266411 ilişkili resim dosyası

Kadıköy’de toplanan eğitimciler, veliler ve öğrenciler başörtüsünden okulların imam hatipe dönüştürülmesine kadar hükümetin eğitim politikasını protesto etmek amacıyla yürüyüş yaptı.

Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanlığı öncülüğünde eğitimciler, veliler ve öğrenciler saat 10.00’da Kadıköy’deki Boğa Heykeli önünde toplandı. Yaklaşık 300 kişi Bahariye Caddesi üzerinden Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe geçti. "Demokratik, Laik, Parasız, Bilimsel, Anadilde Eğitim İstiyoruz" yazılı pankart açan katılımcılar, "Zorunlu din dersleri kaldırılsın", "Gerici ırkçı eğitime hayır", "Cinsiyetçi eğitime hayır" ve "Sürgünlere ve rotasyona hayır" yazılı döviz taşıdı. Minik bir öğrenci de elinde "Artık yeter okuluma dokunma" yazılı pankart taşıdı. Göstericiler yol boyunca "Hükümet istifa", "Kadıköy uyuma okuluna sahip çık", "Okuluma dokunma" ve "Karanlığa geçit vermeyeceğiz" sloganları attı.

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelen kalabalık adına Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Turgut Yokuş bir açıklama yaptı. Yokuş yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

"Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde geçtiğimiz günlerde yapılan değişiklikle her lisede ibadethane açma zorunluluğunun getirilmesinin ardından, ortaokullarda ve liselerde başörtüsünü serbest bırakan bir değişiklik daha yapıldı. Siyasi iktidar, yıllardır eğitimde yaşanan ve içinden çıkılmaz hale gelen sorunların üzerini örtmek için yine din ve inanç istismarına soyunmuş, iç ve dış politikada yaşanan çözümsüzlüğün üzerini örtmek için bir kez daha başörtüsüne sarıldı. Yıllardır demokratik, bilimsel ve laik eğitim isteyenlerin öncelikli isteği olan zorunlu din derslerinin kaldırılması konusunda adım atılmadı, bu nedenle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, farklı inanç gruplarına tek bir dini inancın ve tek bir mezhebin zorla öğretilemeyeceğine hükmederek Türkiye’yi bir kez daha mahkum etti. Okullarda başörtüsü serbestliği kararının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin zorunlu din dersinin kaldırılması kararının hemen ardından alınmış olması dikkat çekici. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşına kadar herkes çocuk. MEB’in bu kararı, çocukların kendi özgür iradeleriyle karar veremediği, aile, toplum ve iktidar baskısının bu kadar yoğun ve belirleyici olduğu bir dönemde, özellikle kız öğrenciler için yeni baskılar ve dayatmalar gündeme getiriyor. MEB’in eğitimdeki baskıcı, keyfi, dayatmacı politikaları ve girişimleri Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından katlanarak devam ettiriliyor."

Eylemciler, Kadıköy’de eğitimin nitelikli ve verimli olması açısından İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin istifa etmesini istediklerini söyledi.

Veli ve öğrencilerden protesto

Ortaokul içinde imam hatip sınıfı eylemi

Şişli’deki Talatpaşa Ortaokulu’nun bir sınıfının imam hatip sınıfına dönüştürülmesine bazı öğrenci velileri ve eğitimciler tepki gösterdi. Şişli Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kadar yürüyen grup olaysız dağıldı. Talatpaşa Ortaokulu önünde saat 09.00’da toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, "Talatpaşa Ortaokulu’nda imam hatip istemiyoruz" yazılı pankart açtı. Aralarında öğrenci ve velilerin bulunduğu grup üyeleri "İmam hatip değil, kütüphane istiyoruz", "Okul içinde okul istemiyoruz" yazılı dövizler açarak Nişantaşı’ndaki Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü.

Mili Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yapan Eğitim-Sen 3 Nolu Şube başkanı Hüseyin Tosu , "Öğrencilerimize rağmen okullarımızı dönüştüremezsiniz. Talatpaşa’ da var olan imam hatip sınıfları iptal oluncaya kadar eylemlerimiz devam edecek" dedi.

Öğrenci velisi Gaye Köseler, "Okul içinde okul istemiyoruz. Dayatmacı eğitime karşıyız. Çocuklarımızın başını kapatmak istemiyoruz. Biz de Müslümanız. Başımızı kapatarak Müslüman olmuyoruz. Bizi birbirimize düşürmesin" diye konuştu. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle