GeriEğitim Vekil de mağdur çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vekil de mağdur çıktı

Vekil de mağdur çıktı
refid:7487905 ilişkili resim dosyası

Öğrenci affını TBMM'ye taşıyan Kahramanmaraş milletvekilinin de mağdur olduğu ortaya çıktı.

TBMM’ne 1980- 1981 öğretim yılından itibaren, hangi nedenle olursa olsun üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere af getirilmesini öngören kanun teklifi veren Kahramanmaraş CHP Milletvekili Durdu Özbolat’ın da 2 kez üniversiteden ayrıldığını ortaya çıktı. Özbolat, teklifin yasalaşması halinde, kendisiyle birlikte 800 bin öğrencinin eğitimini tamamlayabileceğini söyledi.

Seçim bölgesi Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’nde partilileriyle bayramlaşan Milletvekili Durdu Özbolat, çalışmaları hakkında bilgi verdi. 11 Ekim’de TBMM’ne sunduğu öğrenci affı hakkında açıklamalarda bulunan Özbolat, 1980- 1981 öğretim yılından itibaren, yüz kızartıcı suçların dışında her ne sebeple olursa olsun üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere af getirilmesini öngören kanun teklifi verdiğini hatırlattı. Daha önce çıkarılan kanunlarda af yılının 2000 tarihi ile sınırlandırıldığı, bu tarihten önce öğrenim gören ve eğitimleri yarım kalan öğrencilerin uğradığı haksızlığın giderilmesinin amaçlandığını belirten Özbolat, kendisinin de 1981’den sonra 2 kez, eğitim gördüğü üniversiteleri siyasi nedenlerden dolayı yarım bıraktığını kaydetti.

Özbolat’ın verdiği kanun teklifi

Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerden 1980- 1981 öğretim yılından itibaren, her ne sebeple olursa olsun okullarıyla ilişikleri kesilmiş öğrencilere, ilişiklerinin kesilmesine neden olan bütün dersler için bir öğretim yılı devam ve 3 sınav hakkı verilecek.
Uygulamalı eğitim yapan okullardan ayrılan öğrencilere, devam edemedikleri ders ve uygulamalar için devam imkanı sağlanacak.
Sınıf geçme sistemi uygulayan yükseköğretim kurumlarında en çok 3 dersten başarısız olup bir üst sınıfa geçemeyen öğrencilere, üst sınıfa devam ve alt sınıfta başarısız oldukları dersler için 3 sınav hakkı verilecek.
Azami öğrenim sürelerini doldurdukları için, kurumları ile ilişkileri kesilen öğrencilere, alamadıkları dersler için, bir defaya mahsus olmak üzere 1 yıl devam etme ve sınav hakkı tanınacak.
Lisansüstü öğrenim görürken ilişiği kesilen öğrencilere, başarısız oldukları dersler ve yeterlilik için 2 sınav hakkı, yüksek lisans öğrencileri için 1 yıl, doktora öğrencileri için 2 yıl tez hazırlama süresi verilecek.
Sanatta yeterlilik veya tıpta uzmanlık alanlarında başarısız olanlara da, başarısız oldukları derslerden 2 sınav hakkı verilecek.

Ankara’da özel bir kolej sahibi de olan Özbolat, önce Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nü, ardından da Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’ndeki eğitimini yarım bıraktığını kaydederek, “Siyasi nedenlerle 2 üniversitedeki eğitim hayatımı yarım bıraktım. Ardından siyasete ve iş hayatına atıldım. Teklifini verdiğim bu yasayla benim gibi yüzlerce öğrenci rahat bir nefes alacak. Eğitim hakkını kaybeden, bugün çok zor koşullarda yaşayan binlerce kişi var. Bunlardan çok destek aldım” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’dan da bu konuda destek aldığını belirten Özbolat, kanun teklifinin yasallaşması halinde kendisi gibi 800 bin öğrencinin yeniden eğitim hakkını elde edeceğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle