GeriEğitim Vakıf üniversitesine sınavsız ve burslu giriş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vakıf üniversitesine sınavsız ve burslu giriş

Vakıf üniversitesine sınavsız ve burslu giriş

Vakıf üniversitesinde başlatılan uygulamayla, adaylar YKS’den aldıkları puana göre değil ilgi alanları ve yeteneklerine göre yerleştirilecekler. Üstelik burs imkânı da sağlanıyor.

Üniversite adayları Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarına göre tercih sürecinin başlamasını beklerken, bazı üniversiteler adaylara farklı olanaklar sağlıyor. Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından 'ApplyBAU' adıyla hayata geçirilen öğrenci başvuru kabul sistemi, alanında başarılı birçok öğrenciye sınav sonuçlarına bakmaksızın burs veriyor. Adayların tek yapması gereken şey başvuruları sırasında, kişisel özelliklerini, hayallerini, projelerini, sosyal sorumluluk alanında neler yaptıklarını ve hangi bölümü neden istediklerini anlatmaları. Mimarlık ve tasarım, eğitim bilimleri, iletişim, mühendislik ve doğa bilimleri, iktisadi, idari ve sosyal bilimler ile sağlık bilimleri fakülteleri gibi birçok alanda yetenekleri çerçevesinde eğitim alan öğrenciler, kazandıkları 'ApplyBAU' bursunu eğitimleri süresince kesintiye uğramadan kullanabiliyor.

Bu bursla eğitim gören BAU sosyoloji bölümü öğrencisi Elif Aleyna Duman, “Ordu’da sınava hazırlandığım zamanlarda açtığım 'Elif Diye Birinin Günlüğü' sosyal medya hesaplarımda, gençlere ilham olmaya çalışan paylaşımlar yaparak dijital günlüğümü paylaşıyordum. Blog üzerinden sınava hazırlanan binlerce insana ulaşma fırsatı buldum. Daha sınava hazırlanırken ilkini BAU'da gerçekleştirdiğim 'İçindeki Sese Kulak Ver' isimli bir dizi etkinlik düzenledim. Etkinliklerim ve blogum genelde motivasyon üzerine çalışmalardan oluşuyor. Sonrasında ApplyBAU ile sosyoloji bölümünden tam burs aldım. Şu anda arkadaşlarımla projemi profesyonelleştirme üzerine çalışıyorum ve bir yandan da üniversite radyomuzda yayınlar gerçekleştiriyorum” dedi.

BAU gastronomi bölümü öğrencisi Berkay Beyaz ise, “ApplyBAU, bir öğrencinin yapmak istedikleriyle hedeflediği yollarda ona yardımcı olacak bir sistem. Burada tamamen Türkiye’deki sınav sisteminden ayrı olarak başvuru dosyanız üzerinden sizi kabul ediyorlar. Hayallerine giden yolda öğrencilerin en büyük destekçisi olacak bir fırsat. Siz projelerinizi sunarken ya da hayallerinizi tasarlarken aynı zamanda kendinizi ve çevrenizi tanıma fırsatı elde etmiş oluyorsunuz. Başvuru süreci ve kabul sonrasında size değer verildiğini hissediyorsunuz. Bir birey olduğunuzu, önemli olduğunuzu fark ediyorsunuz” diye konuştu.

İNTERNETTEN BAŞVURU YAPILIYOR
ApplyBAU sisteminden burs kazanmak isteyen adaylar, merkezi sınav sistemiyle bir üniversiteye yerleştirilmeden önce www.applybau.com adresine bilgilerini kaydederek başvuru yapabilir ve Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’ndeki tanıtım stantlarına giderek bilgi alabilirler. Başvurular, BAU Değerlendirme Komisyonu tarafından incelendikten ve Burs Komisyonu’ndan onay alındıktan sonra aday öğrenciye burs miktarını belirten bir kabul belgesi gönderilecek. Adaylar, 2018-2019 öğretim yılında ÖSYM tarafından BAU’ya yerleştirilmeleri durumunda kazandıkları burs oranında kayıt yapma hakkı kazanacak. 

Beş yıldır alanında başarılı, 81 ilden 3 bine yakın öğrencisine ApplyBAU bursuyla destek veren BAU’da burs başvurusu için son tarih 12 Ağustos olarak belirlendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle