GeriEğitim Uzmanlar yorumladı: Fende bazı sorular zorladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzmanlar yorumladı: Fende bazı sorular zorladı

Temel Eğitim Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında ikinci dönemi sona erdi. Öğrenciler bugün sırasıyla fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil oturumlarına katıldı. Eğitim kurumları uzmanlarının değerlendirmelerine göre sorular MEB müfredatına ve kazanımlara uygun. Fen bilimlerinde en ayırt edici sorular ısıdan gelirken, İngilizce’de bu yıl ‘Cooking’ konusundan hiç soru çıkmadı. İşte ikinci dönem TEOG’da ders ders uzman yorumları:

Uzmanlar yorumladı: Fende bazı sorular zorladı

 

 

NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİ KURMAK ÖNEMLİ

Anabilim Eğitim Kurumları uzman yorumu:

FEN BİLİMLERİ:  TEOG 1 konularından soru sorulmamış olması şaşırtıcı olmakla birlikte bunun dışındaki dağılım beklenen şekilde. Madde ve ısı ünitesi ile canlılar ve enerji ünitlerinden 6’ şar soru geldi. Sınav anlaşılır ve zorluk derecesi orta ve kolay sorulardan oluşuyor. Biyoteknoloji alanındaki soru zorluk derecesi yüksek olmakla birlikte eleyici.

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Sorular genel olarak okuduğunu anlama, neden-sonuç ilişkisi kurma ve yorum ağırlıklı. TEOG birinci döneme göre okuma parçaları daha açık ve daha anlaşılır. Kavram bilgisine çok yer verilmedi. Genel olarak bilgiye dayanmayan bu sınavda, 1 bilgi sorusu göze çarpıyor.

İNGİLİZCE: Birinci dönem TEOG’da çeldirici sorular yer alırken ikinci dönemde bu yok. Özellikle ikinci dönem konuları ağırlıkta. Öğrencilerin bazı konuşma İngilizcesi’nde kullanılan cümle yapılarında ve kelime bilgisi gerektiren sorularda zorlanmış olabileceğini düşünüyorum.

BİLGİ GEREKTİREN SORULAR VAR

Oğuzkaan Okulları uzmanları:

FEN BİLİMLERİ: Geçmiş yıllardan farklı olarak birinci TEOG konularından soru yoktu. Öğrencinin zorlandığı sorular canlılar ve enerji ilişkileriyle, maddenin halleri ve ısı ünitelerinden geldi. Bu iki soru yorum gücünü ölçüyor.

T.C. INKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Öğrencileri zorlayacak çeldiricisi yüksek soru yok, bilgi gerektiren sorulardan oluşuyor. Bu testte yüksek netler bekleniyor.

İNGİLİZCE: Öğrencileri  zorlayacak aynı türde iki metin sorusu var. Bu metin soruları öğrencilerin çıkarım yapmasını gerektiriyor. Ayrıca ‘face to face’ sorusu da öğrencileri zorladı.

MÜFREDATA UYGUN

Sevinç Eğitim Kurumları uzmanları:

FEN BİLİMLERİ: Sorular dersin kazanımlarıyla örtüşüyor. Sınavda birinci TEOG konularını içeren soru yer almıyor. Canlılar ve enerji İlişkilerinden 6, elektrikten 3, Işık ve sesten 2, maddenin yapısı ve özelliklerinden 3, maddenin halleri ve ısı üniteleriden ise 6 soru yöneltildi. Sınavda ısı soruları diğerlerine göre daha seçici.

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Sorular müfredat programına uygun. Konu dağılımı ağırlıklı olarak ikinci TEOG ünitelerinden. Yorum ve bilgi düzeylerini ölçmeye yönelik bir sınav.  Dikkatli okuma isteyen orta düzeyde bir sınav.

İNGİLİZCE: Sorular MEB müfredatına ve kazanımlara uygun. 3 görsel, 2 a tablo, 6 okuduğunu anlama, 9 adet karşılıklı konuşma sorusu var. Sıralama sorusu yer almıyor. Diyalog soruları çok olmakla beraber, okuduğunu anlama soruları da sınavın ağırlığını oluşturuyor. Sınav okuduğunu anlama, doğru çıkarım yapma becerileriyle kelime bilgisini  ölçüyor. Her sorunun anlaşılabilen bir bağlam içerisinde ve genellikle soru-cevap şeklinde düzenlenmesi soru kalitesinin yüksekliğini gösteriyor. Paragraf soruları çok açık ve anlaşılır. Birinci dönem İngilizce TEOG sınavı ile kıyaslandığında eşit zorlukta bir sınav.

YORUM YETENEĞİ İSTİYOR

Mektebim Okulları uzmanları:

FEN BİLİMLERİ:  Sorular kazanımlara uygun, kazanım dışı soru bulunmuyor. A kitapçığına göre soruların yüzde 40’ı kolay, yüzde 50 orta zorlukta ve yüzde 10’u ayırt edici. Birinci dönem TEOG’a göre daha yoruma dayalı soru tipleri bulunuyor. Konu ve kazanım dağılımı adına insanda üreme, büyüme ve gelişme, basit makineler ünitelerinden ve ışık konusundan hiç soru sorulmamış. Birinci dönem olduğu gibi bu sınavda da matematiksel işlem sorusu bulunmuyor. Sınav orta zorluk derecesinde bilgi ve okuduğunu anlama, analiz ve sentez  sorularından oluşuyor.

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Sorulara genel olarak baktığımızda, müfredata uygun olarak hazırlandığını görüyoruz. Sınavda bilgiyi sorgulayan ve öğrencileri zorlayabilecek tek soru, ‘İzmir İktisat Kongresi kararları ile kalkınma hamlelerinin eşleştirilmesi’ sorusu. Geçen yıllar ile kıyaslandığında zorluk derecesi daha düşük. Sorular beklenildiği gibi okuduğunu anlama ve yorumlama gücünü kullanabilen öğrencilerin çözebileceği nitelikte. Soru kökleri açık, çelişki içermiyor. Özellikle bazı soruların cevapları milli birlik ve beraberlik, bağımsızlık ve milli egemenlik  kavramları olması, öğrencilerin güncel konuları takip etmesi gerçekliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

İNGİLİZCE: İngilizce soruları MEB kazanımlarına paralel. 9 diyalog, 2 tablo okuma 3 görsel soru bulunuyor. ‘Cooking’ ünitesinden hiç soru yer almıyor. Geçen yıla göre daha kolay ve net bir sınav.

İNGİLİZCE DİKKAT ÖLÇÜYOR

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları uzmanları:

FEN BİLİMLERİ: Sınav soruları; müfredata uygun ve soru sayılarında konu ağırlıklarına göre dağılıyor. Ancak birinci dönem TEOG’a dahil olan konulardan soru bulunmuyor.  Sorular açık ve anlaşılır ifadelerle düzenlenmiş. Öğrencilerin gözlem ve deneylerle edindikleri kazanımlarla çözülebilecek özellikte.

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Sınav soruları müfredata ve kazanımlara uygun. Sorular açık ve anlaşılır. Birinci dönem TEOG’dan 2 soru geldi. Öğrencileri zorlayacak nitelikte soru bulunmuyor.

İNGİLİZCE: İngilizce sınav soruları öğrencilerin okuduğunu, gördüğünü anlama ve yorumlama becerisini, kelime ve dilbilgisini, aynı zamanda dikkatini ölçen kolay sorulardan oluşuyor. Sorular MEB müfredatına uygun ve dağılımlar konulara göre dengeli.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle