GeriEğitim Uzmanlar uyarıyor: Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzmanlar uyarıyor: Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın

Uzmanlar uyarıyor: Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın
refid:30014871-spot ilişkili resim dosyası

Çocuğu okula yeni başlayacak ailelere önerilerde bulunan rehberlik uzmanları, “Çocuğunuzu başkalarıyla karşılaştırmayın. Onların okul fobisini yenmesi için yaptığınız konuşmalara dikkat edin, abartılı cümleler kurmayın, her çocuğun değişiminin ve algılamasının farklı olduğunu unutmayın” diyor.

Hafta ortasına gelen Kurban Bayramı tatili nedeniyle okula başlayacak çocukların olumsuz etkilenmemesi için 14 Eylül’de açılacak okulların 24 Eylül açılmasına karar verildi. Bu durumda ilk kez okula başlayacak ya da yeni bir eğitim kademesine geçiş yapacak öğrenciler ve veliler ne kadar hazırlıklı? Bu süreci kolay atlatmak için aileler neler yapabilir?

Mektebim Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Serpil Yılmaz, ilköğrenime alışma sürecinin kolaylaşması için okul öncesi eğitimin önemini vurguluyor. Bu süreçte velilerin dikkatli bir gözlemci olmasına, yerinde ve gerekli müdahalenin yapılmasına dikkat çeken Yılmaz, “Çocukta öz bakım sıkıntıları gözlemleniyorsa rehberlik servisiyle irtibata geçilerek konuya bir çözüm getirilmeli” diyor.

‘Uyum süreci çocuklara nasıl anlatılmalı?’

Yılmaz, çocuk bir sıkıntı yaşadığında ailelerin, öğretmenleriyle ve okulla iletişime geçebileceği bilgisinin verilmesinin önemini altını çiziyor:
“Akşam eve geldiğinde gün içerisinde neler yaptığınızla ilgili sohbet etmek ve evdeki kardeş, annenin işe yeni başlıyor olması gibi yeni durumlar varsa bilgilendirme yapmak çocuğun normal hayat sürecine uyum sağlamasını sağlar.”

Okul fobisi nasıl anlaşılır?’

Çocuklarınızda okul etkinliklerine karşı isteksizlik, okula gitmemek için bahaneler üretmek, heves ve enerji kaybı, alıngan ve sinirli olma, iştahsızlık, uykuda huzursuzluk, nedensiz gözyaşlarına boğulmak, baş ve karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi psiko-somatik belirtilerde artış varsa bir uzmanla görüşülmesi gerektiğini belirten Serpil Yılmaz, çocuklarımızla olan konuşmamıza dikkat etmemiz gerektiğini belirtiyor. Yılmaz’a göre, “Okulda böyle evde yaptığın gibi her istediğini yapamazsın” gibi abartılı bir cümleler kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Ayrıca ebeveynler çocuğun okula gitmesiyle ilgili kararlı ve tutarlı bir tavır göstermeli ve aşırı koruyucu anne baba tavrını bırakarak bir birey olduğunu hissettirmeli.

Ayrıca Yılmaz, “Her çocuğun değişimi algılaması ve verdiği tepkilerin sıralaması kendine özeldir ve yaşanan sorunun zamanı ve yeri farklı olabilir” diyerek çocuğu başkalarıyla karşılaştırmamak gerektiğini belirtiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle